Zastupitelé Znojma schválili na svém včerejším zasedání usnesení, v němž dali zelenou rekonstrukci městského stadionu v Husových sadech, na kterém by se v budoucnu měla hrát nejvyšší fotbalová liga.

„Zastupitelé dali vedení města zelenou k přípravě projektové dokumentace k přestavbě našeho stadionu. Zároveň jsme se usnesli, že je potřeba hledat vícezdrojové financování připravované rekonstrukce. Město totiž nemá k vlastnímu financování stadionu potřebné zdroje," uvedl znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.

V současné době Znojmo přispívá na chod sportovních klubů ve městě přibližně 19 miliony korun ročně. V této částce jsou všechny příspěvky, včetně dotací pro hokej, plavecký, cyklistický, atletický oddíl a další sportovní kluby.

Podle Gabrhela město v žádném případě není schopno poskytnout fotbalistům desítky milionů. „To je zcela mimo realitu," prohlásil.

Znojmo v případě rekonstrukce fotbalového stadionu spoléhá na vícezdrojové financování, tedy na pomoc státu i Jihomoravského kraje, nyní se proto na ně již může obrátit s žádostí o dotace. Radnice předpokládá, že rekonstrukce stadionu bude zahrnovat nový, uměle vyhřívaný trávník, nové osvětlení, nové technické zázemí pro hráče, trenéry, rozhodčí a média, rozšíření počtu míst k sezení a dostatečný počet sociálních zařízení pro diváky.

Vizualizace představuje návrh, jak by mohl vypadat zrekonstruovaný znojemský stadion. Naproti stávající tribuně vznikne nová. Místa na stání před sportovní halou nahradí sedačky.

Někteří zastupitelé ale už nabádají k obezřetnosti. „Není pochyb o tom, že postup do první ligy je historický úspěch. Nicméně předložená usnesení jsou poměrně neurčitá. Skutečně chybí aspoň hrubý finanční rámec, ve kterém je město ochotné tenhle záměr podpořit," kritizoval například bývalý starosta Petr Nezveda.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Ludvíka je zase problémem například to, že se v záměru mluví o vysokých sloupech umělého osvětlení. „To jistě narazí u památkářů. Měli bychom si sami chránit ojedinělé historické centrum Znojma a už nyní diskutovat s projektanty o jiných možnostech řešení. Považoval bych také za užitečné už nyní do usnesení uvést určitý strop, do jaké výše je město připravené se na rekonstrukci stadionu přímo podílet," vyzval.

Účast Znojma v Gambrinus lize schválil licenční tribunál minulý týden. Udělení licence bylo fakticky poslední podmínkou pro to, aby Znojmo coby vítěz druhé fotbalové ligy mohl začít v elitní Gambrinus lize hrát.

Kvůli nevyhovujícímu stadionu budou ale znojemští fotbalisté zatím hrát 1. ligu od podzimu v Brně. Znojmo se dohodlo se Zbrojovkou, že podzimní domácí zápasy odehraje na hřišti v Srbské ulici.

Čtěte také: Manažer Hodák: Fotbalový stadion nebude jen pro A mužstvo