Rajčata jsou oblíbenou součástí středomořské diety a díky svým zdravotním účinkům hrají důležitou roli ve výživě. Aztékové je nazývali „xitomatl“ a španělští dobyvatelé je pod názvem „tomate“ přivezli začátkem 16. století do Evropy.

Zpočátku se jednalo o kuriozitu a lidé si je pěstovali jako okrasnou rostlinu. Mylně se domnívali, že rajské plody jsou jedovaté. Teprve na počátku dvacátého století se rajčata stala populárnější a dnes patří mezi nejoblíbenější druh zeleniny pěstované po celém světě.

Bomba nabitá antioxidanty

„Největší předností rajčat je vysoký obsah látek s antioxidačními účinky, které chrání náš organismus před nemocemi srdce a cév, nádorovými a neurodegenerativními onemocněními. Mezi silné antioxidanty v plodech patří karotenoidy lykopen a beta-karoten, dále flavonoidy a vitamin C a E,“ říká Dana Hrnčířová, nutriční terapeutka na klinice Immunoflow v Praze a odborná asistentka na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Znáte pojem lykopen? Jestli ne, určitě si ho zapamatujte. Lykopen je podle odbornice nejstudovanější složkou rajčat. Je jedním z hlavních karotenoidů přítomných v rajčatech a je zodpovědný za jejich červenou barvu.

Mnohem silnější než vitamin E

Antioxidační účinky lykopenu, který rajčata obsahují, jsou desetkrát vyšší než u vitaminu E. Bylo prokázáno, že dietní příjem rajčat a rajčatových produktů obsahujících lykopen, je spojen se sníženým rizikem chronických onemocnění, jako je rakovina a kardiovaskulární onemocnění. Podrobnosti přináší třeba odborný článek, publikovaný na webu National Library of Medicine.

close Mgr. Dana Hrnčířová, Ph.D., nutriční terapeutka na klinice Immunoflow v Praze a odborná asistentka na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. info Zdroj: Se svolením Dany Hrnčířové zoom_in Dana Hrnčířová, nutriční terapeutka na klinice Immunoflow v Praze a odborná asistentka na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Vláknina a vitaminy pro imunitu

„Rajčata jsou také důležitým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny. Oba druhy vlákniny jsou velmi prospěšné a jejich konzumace mimo jiné podporuje imunitu, snižuje riziko cukrovky, obezity a zamezuje růstu nežádoucích mikroorganismů ve střevě,“ říká Dana Hrnčířová.

Obsah živin ve zralých rajčatech je ovlivněn nejen odrůdou, ale mnohem více způsobem pěstování, a zejména zeměpisnou polohou, ze které pocházejí. Je prokázáno, že rajčata ze Španělska mají mnohem více karotenoidů než rajčata z Irska.

V bio rajčatech je víc céčka

Ekologický způsob zemědělství zvyšuje v rajčatech obsah vitaminu C. Takže pokud rajčata kupujete, vyplatí se sáhnout po těch s certifikací bio.

Také platí, že čím jsou rajčata zralejší, tím více vitaminu C obsahují, což dokázala i studie, zkoumající chemické složení rajčat v závislosti na fázi zrání. Podle této studie záleželo i na odrůdě rajčat.

Pozor na otravu nezralými rajčaty

Nezralá rajčata jsou jedovatá. „Nezralé plody rajčat obsahují tomatin, toxický alkaloid, jehož množství v průběhu zrání klesá z 500 miligramů na kilogram v nezralém plodu na méně než 5 miligramů na kilogram ve vyzrálém,“ upozorňuje nutriční terapeutka.

Tomatin může vyvolat trávicí potíže, jako jsou zvracení či bolesti břicha, a proto je vhodné nechat nezralá rajčata dozrát při teplotě 20-25 °C.

„Světlo nehraje při zrání roli, naopak, na přímém slunci, pokud teplota přesáhne 30 °C, se tvorba pigmentů zastaví a rajče se nezbarví. Chladničková teplota zase zničí typickou rajčatovou chuť,“ radí Dana Hrnčířová, jak s rajčaty zacházet.

I takto může vypadat rajčatový salát:

Jak rajčata nejlépe konzumovat

Ročně se vypěstuje na světě až 190 milionů tun rajčat a více než 80 % se spotřebuje ve formě zpracovaných výrobků, jako jsou šťávy, protlaky a kečupy. „Je prokázáno, že více lykopenu a dalších karotenoidů je obsaženo v rajčatovém protlaku než v syrových rajčatech a také jeho vstřebatelnost je z nich několikanásobně vyšší,“ říká odbornice. Obsah lykopenu nejen v produktech z rajčat ukazuje přehledná tabulka na webu Bezpečnost potravin.

Velkou roli hraje také složení stravy, neboť lykopen je látka rozpustná v tucích a přidání oleje nebo tučné potraviny (například avokáda) do rajčatového salátu výrazně zvýší jeho vstřebatelnost.

Rajčata jsou zdravá v jakékoliv podobě

„Ať už však jíme rajčata zpracovaná, syrová, vařená, dušená či pečená, prospějeme tím vždy svému zdraví,“ dodává Dana Hrnčířová, která odborně konzultovala recepty v nedávno vydané kuchařce Velká prázdninová bichle. Z ní pro nás také vybrala dva recepty s rajčaty, na nichž si v létě můžeme pochutnat.

close Míchaná vajíčka s rajčaty a fetou. info Zdroj: Se svolením velká prázdninová bichle zoom_in Míchaná vajíčka s rajčaty a fetou. Se svolením Velká prázdninová bichle

Míchaná vajíčka s rajčaty a fetou

Suroviny na 4 porce:

 • 8 vajec M
 • 800 g rajčat
 • 1 stroužek česneku (5 g)
 • 2 lžíce olivového oleje (40 ml)
 • 100 g sýru feta
 • 1 malá špetka soli (3 g)
 • 1 lžíce čerstvé bazalky (5 g)

Na doladění:

 • 4 plátky kváskového chleba
 • 1 okurka (400 g)

Příprava:

 1. Rajčata si nakrájíme na kostičky. Do velké pánve dáme rozehřát olivový olej společně s celým stroužkem česneku, který olej úžasně provoní. K oleji přidáme rajčata a smažíme je přibližně 3–5 minut za průběžného míchání. Cílem je mít rajčata lehce povolená, ale ne úplně rozvařená. Z pánve je poté vyndáme.
 2. Rozklepneme vajíčka a dobře je prošleháme s troškou soli. Do nich nadrolíme fetu a také nasekanou bazalku. Vajíčka smažíme 1–2 minuty a poté do nich jemně vmícháme rajčata. Směs tak bude vizuálně nádherná.
 3. Vajíčka hned přendáme na talíře a servírujeme s dobrým chlebem a čerstvou zeleninou.

close Italský salát panzanella. info Zdroj: Se svolením velká prázdninová bichle zoom_in Italský salát panzanella. Se svolením: Velká prázdninová bichle

Italský salát panzanella

Suroviny na 4 porce:

 • 1,4 kg čerstvých rajčat
 • 1 cibule (100 g)
 • 1 malá špetka soli (3 g)
 • 500 g staršího kváskového chleba

Na zálivku:

 • 1 lžička dijonské hořčice (8 g)
 • 2 lžičky vinného octa (10 ml)
 • 1 špetka pepře (1 g)
 • 3 lžíce olivového oleje (60 ml)
 • 1 hrst čerstvé bazalky (10 g)
 • 2 stroužky česneku (10 g)

Lze přidat:

 • 400 g sýra na pánev

Příprava:

 1. Rajčata nakrájíme na měsíčky a dáme je do cedníku, pod který dáme misku, aby nám šťáva z rajčat měla kam odkapávat (budeme ji ještě potřebovat). Rajčata osolíme a necháme je vypotit alespoň 15 minut.
 2. Mezitím si můžeme nakrájet na kostičky starší chléb, který dáme na pečicí papír, pokapeme olivovým olejem a necháme na 200 °C péct v troubě. K chlebu také můžeme přidat sýr na pánev.
 3. Chléb párkrát promícháme, aby se opekl ze všech stran, a cca za 20 minut by mělo být hotovo.
 4. V průběhu pečení si připravíme zálivku. Na tu využijeme šťávu z rajčat, kterou promícháme s prolisovaným česnekem, hrstí nasekané bazalky, dijonskou hořčicí, vinným octem, olivovým olejem a troškou pepře.
 5. Rajčata přendáme do mísy. Cibuli si nakrájíme na tenké plátky. K nim přihodíme opečený chléb a promícháme se zálivkou. Servírujeme s nakrájeným sýrem na pánev.

Podívejte se na další tipy na dobré jídlo: