Sbor dobrovolných hasičů v Božicích oslaví v příštím roce pětašedesáté narozeniny. Do penze se však podle všeho nechystá. Naopak. Asi padesátičlenný tým se daří průběžně omlazovat a starosta hasičů si pochvaluje i nadšení těch nejmenších pro hasičský sport. „Mladí mají o hasiče velký zájem. Když jsme dělali nábor ve škole, přihlásilo se dokonce přes padesát dětí. Takže jsme ještě nakonec museli vybírat, kdo pro to má lepší předpoklady,“ vypráví starosta božických hasičů Ladislav Švancara.

Z posledních úspěchů požárního sportu v obci lze jmenovat loňské třetí místo žen v okresní lize a nebo účast dorostenek v krajském kole. Muži se ve svém devatenáctém okrsku účastní nejen hasičských soutěží, ale zřídili si i vlastní sportovní soutěž. Výjimkou tak mezi hasiči nejsou ani klání v kopané či nohejbalu. O Pohár starosty obce běhají nejen muži, ale i děti.

Muži jsou ve skupině III.A, což znamená, že k požárům vyjíždějí spolu s útvary profesionálů po celém okrese. „Vyjet musíme asi tak dvanáctkrát do roka. Naposledy jsme minulou neděli po požáru likvidovali spadané stromy mezi Čejkovicemi a Břežany. Ten stejný den potom hořel i jeden dům přímo v Božicích,“ vzpomíná Švancara.

Božičtí hasiči vypomáhají i s kulturním životem v obci. Ke každoročnímu fašanku si letos premiérově přibrali i pořádání hodů. „Ty jsme letos uspořádali poslední víkend v červnu. Snad se ta tradice udrží,“ doufá Švancara.

Ve výbavě božickým požárníkům nechybí ani vozy Tatra a Avia. „Tatra by potřebovala vyměnit. Vždyť nám slouží už přes třicet let! Snažili jsme se ji repasovat, ale přivolaný odborník nám případné opravy vyčíslil na osm set tisíc. Na to nám bohužel nikdo nedá,“ vysvětluje Švancara. „Na záplavy by se hodila i čerpadla nebo plovoucí ponory, podobné vybavení své uplatnění vždycky najde,“ dodává Švancara.

Šedesátiletý starosta božických hasičů Ladislav Švancara, který je podle svých slov právě v pooperační rekonvalescenci, prý na letošek chystá odchod z funkce. „Já osobně u hasičů letos končím, dopředu jsem avizoval, že bych tu práci rád dělal do té šedesátky a pak uvolnil místo mladším. Dnes to chci předat mladým s tím, že bych si přál, aby pracovali ještě trochu víc, než dodneška, aby se tady ten sport udržel a aby se mu i nadále dařilo,“ upíná své naděje k mladším generacím Švancara.

JAKUB KRAINER