Sbor dobrovolných hasičů byl v Překačích založen už v roce 1937. Kromě bohaté minulosti však prožívá i neméně úspěšnou přítomnost. Od revoluce, kdy se rozdělily družstevní hasiči, skončili přeskačští v okrskových soutěžích hned osmkrát první. Třináctý okrsek nezná lepší hasiče.

„Když jsme v Přeskačích začínali, stáli jsme při sobě. Běhali mladí i staří, poctivě jsme trénovali. Dokud to před závody nebylo ono, nešli jsme domů. A právě z tohoto nadšení potom pramenily úspěchy v soutěžích,“ vzpomíná velitel přeskačských hasičů Miloš Navrátil. Svou funkci vykonává už přes deset let. Jeho předchůdce Antonín Tesař velel dokonce přes tři dekády. A dodnes prý chodí reklamní letáky s hasičským vybavením jemu.

Malá vesnička se může pochlubit například druhým místem ve Chvalovicích. „Nebo to, že jsme Křepicím na jejich oslavě sta let hasičů v obci vyfoukli pohár. To nám dodnes nemohou zapomenout. Letos jsme byli první i na oslavách sedmi set padesáti let obce Ratišovice,“ přidává další cenné úspěchy Navrátil.

Přeskače se mohou pochlubit i zásahovou jednotkou. „Naši babičku Tatru 148 jsme si přivezli z Bratislavy jako vrak a museli si ji kompletně opravit. Od té doby nám ale věrně slouží,“ říká Navrátil.

K požárům občas skutečně vyjíždějí. „Kůlna u Bezunků, dům v Křepicích, noční zásah v Medlicích, lesy u Kounic a u Slatiny, pole, kombajny,“ sype z rukávu jedno místo za druhým velitel.

Hasiči jsou nepostradatelní i pro samotnou obec. Kromě toho, že si sami postavili hasičskou zbrojnici, starají se i o kulturní život v obci. Posvícení, pálení čarodějnic, nohejbalový turnaj. Prakticky žádná akce se v Přeskačích bez přispění tamních hasičů neobejde. „Když jdeme opravovat kostel (druhý nejstarší na Moravě), přijde deset lidí a z toho je osm hasičů,“ směje se Navrátil.

Ve svých pětačtyřiceti letech musí Navrátil ještě stále občas vypomáhat při soutěžích. Druhému nejstaršímu z družstva je osmadvacet. I proto už se velitel zaměřuje spíše na závody veteránů. Ani tam si Přeskače nevedou špatně. „Teď o posledním prázdninovém víkendu jsme ukořistili třetí místo v útoku a druhé v pivní štafetě,“ říká Navrátil.

Jeho přáním zůstává udržet přeskačské hasiče na dobytých pozicích. „Přál bych si, aby kluci trénovali, běhali a ti, co chodí dnes, aby se nezranili. Oproti ostatním je nás málo, přesto se pořád pereme o první místa. A to je dobře. Aby to tak zůstalo, musíme pořádně makat,“ neusíná na vavřínech Navrátil.

JAKUB KRAINER