„Tento rok si nemůžu vynachválit. Na soutěžích jsme získali tři třetí místa, tři druhá a jedno první. Máme už sehraný tým,“ chválí své kolegy velitel Leoš Pokorný.

Letos oslavili i sto deset let trvání sboru dobrovolných hasičů v obci. „Nechali jsme si vyšít prapor a pro místní jsme připravili akci, která se nám opravdu vydařila. Navíc nám přálo i počasí,“ usmívá se Pokorný.

Na seznamu svého vybavení mají křepičtí hasiči sto deset let starou stříkačku. „Je plně funkční. Máme také historické uniformy. Při některých soutěžích či akcích děláme ukázky, jak historická stříkačka funguje,“ vysvětluje velitel hasičů.

Jinak je jejich vybavení vcelku omezené. „My toho ale, vzhledem k tomu, že nejezdíme k zásahům, zase tolik nepotřebujeme. Obec nám vychází vstříc, máme veškeré vybavení na soutěže i opravenou hasičárnu,“ vypočítává Pokorný.

Kdyby ale měl k dispozici peníze, koupil by pro sbor cisternu.

V této době mají křepičtí hasiči pětatřicet členů. „Se získáváním nových lidí problém nemáme. Pořádáme hodně akcí v obci, tak to mladé baví,“ popisuje velitel.

On sám u hasičů začínal v šesti letech. „Je to tedy šestatřicet let. Velitelem jsem od roku 1992,“ vzpomíná na začátky Pokorný.

K zásahům do okolních obcí příliš nevyjíždějí. „To je naším zařazením. Hasíme požáry, které se stanou v naší obci, na jiných místech vypomáháme jen občas,“ vysvětluje Pokorný.

S veškerými požáry v obci si ale poradí sami. „Jsou to většinou požáry trávy, slámy či stohů. Na to nemusíme nikoho volat,“ popisuje Pokorný.

Založení sboru dobrovolných hasičů předcházela v Křepicích tragická událost. Podrobně ji do obecní kroniky zaznamenal tehdejší kronikář. „Dne 13. června 1899 o půl druhé hodině odpoledne v kůlně domku čp. 26, náležejícího Josefu Illkovi, vypukl požár, jenž se při prudkém severozápadním větru rychle šířil a v krátké době pět domků krytých doškem zachvátil. Na domcích číslo popisné 24, 25, 26 shořely jen střechy, ale domky 23 a 44 prohořeli úplně a zbyly jen zdi. Toto dalo podnět spoluobčanům Křepickým k založení Sboru Hasičského. Tehdy se sešlo dvacet dva pánů občanů Křepických a založili Sbor dobrovolných hasičů,“ píše se v kronice o sto deset let starých událostech.

Začátky pro hasiče nebyly zrovna jednoduché. Peněz se nedostávalo, veškeré hmotné výdaje hradili členové sboru. Přispívali jim ale i místní a lidé ze sousedních obcí. „Od roku 1910 se musí sbor starat o příjmy sám, neboť sbírky přestávají být reálné. Sbor se začíná angažovat do pořádání svých tradičních plesů, masopustů. V Křepicích je velice rozvinutá hra divadel, někdy je sehráno až sedm her do roka, s kterými i občas zavítají do sousedních obcí. To jim dává pěkný přínos do pokladny.V roce 1933 byl podle vzoru některých sousedních sborů proveden pokus o založení ženského sboru, který však neměl dlouhého trvání,“ píše se dále v obecní kronice.