„Když prvního května 1893 vypukl o půl čtvrté odpoledne v Blížkovicích požár, který silný vichr rozšířil až na třicet stavení, zdejší lidé uznali, že hlavní zásluhu na likvidaci mají dobrovolné hasičské sbory. Pomoct přijeli hasiči z Moravských Budějovic, Hostimi, Prokopova a Syrovic. Podařilo se jim požár, který již hrozných rozměrů nabyl, zklidnit. Sborům těm, které s nadlidským namáháním pracovaly, konečně se přece podařilo oheň omezit.Všichni blížkovičtí potom mluvili a děkovali jen hasičům.
Mnoho hlasů se ozývalo s otázkou, proč zde není podobný sbor zřízený a ukazovali na menší obce okolní. I vznikla všeobecná myšlenka, aby též Blížkovice měly samostatný sbor hasičský. Obecní výbory svolaly veřejnou schůzi zdejších občanů do radnice, kde o tom rokovaly. Když po delším radění konečně byla otázka předložena, má-li býti sbor hasičský zde zřízen, bylo od všech jednoznačně usneseno že ano“.
Od té doby dosud v Blížkovicích SDH funguje. „V hasičském sboru máme sedmdesát členů a zásahová jednotka se skládá z devatenácti mužů,“ konstatuje velitel hasičů Martin Bloudíček.
Blížkovičtí hasiči se pravidelně účastní i závodů. „Nějak zvlášť se na ně nepřipravujeme. Všichni totiž chodíme do práce a už nám na trénování nezbývá čas,“ dodává velitel.
Členy sboru jsou i ženy, mládež a děti. „Vloni na jaře jsme začali trénovat i s malými dětmi ve věku od tří do osmi let. Už se zúčastnily dětské hry Plamen a skončily z devíti týmů na čtvrtém místě. To si myslím, že je krásné umístění,“ pochvaluje si Bloudíček.
Hasiči se mohou pochlubit novou fasádou na zbrojnici. „Přivítali bychom však veškerou novou výjezdovou techniku, která je ve velmi špatném stavu. Oblečení máme celkem slušné,“ popisuje velitel.
Hasiči koupili také nové plovoucí čerpadlo a vybavili auto novými hadicemi a proudnicemi.
Letos vyjížděli ke čtyřem zásahům, z nich nejvážnější byl v Mašovicích. „Jednalo se většinou o požáry trávy a stohů. Jeden z největších letošních zásahů, při kterém nás osm pomáhalo, byl v Mašovicích,“ vzpomíná Bloudíček, který je v SDH Blížkovice od roku 2001 a ve funkci velitele je čtvrtým rokem.
Vedení sdružení nyní padá na jeho osobu, protože starosta SDH Blížkovice je dlouhodobě vážně nemocný.
„Pravidelně jezdíme na výstavu historické hasičské techniky v Litoměřicích. Už jsme se jí účastnili třikrát,“ říká velitel.
Blížkovičtí hasiči se mohou pochlubit i historickým autem Steyer, které si mohou zájemci za poplatek objednat i na nejrůznější akce. „Náš Steyer je pravděpodobně jediné auto na světě v této úpravě. Bylo vojenské, které koupili staří hasiči a nechali ho předělat na tehdejší hasičský speciál,“ tvrdí Bloudíček.
Blížkovičtí hasiči jsou v případě poplachu řízení z Brna. „Takže ve chvíli, kdy se spustí siréna a sejde se jich pět, tak vyjíždí k zásahu. Ale je škoda, že máme veškerou techniku ve velmi špatném stavu. Jedno zásahové auto se nedávno rušilo. Na další jsme dostali dotace, není to však cisterna. Je to rychlé zásahové auto, do kterého se vejde šest hasičů. Bude se využívat například v případě, že spadne strom přes cestu. Vezmou si motorové pily a vyrazí na místo,“ říká starostka Blížkovic Šárka Ježková.
Na spolupráci s brněnskými operačními důstojníky si velitel Bloudíček postěžoval. „Spolupráce byla ze začátku velmi špatná. Ti znojemští znali daleko lépe Znojemsko, věděli kde je jaká zkratka, to krajští neznají. Ale postupně se trochu zlepšili a my jsme si už na nový systém zvykli,“ uvedl velitel.
Dříve se činnost sboru nesoustředila pouze na věci přímo spojené se záchrannými operacemi. Právě naopak. „Starali se velkou měrou o kulturní život v obci. Měli hasičskou knihovnu, členové sboru hráli pravidelně od roku 1911 divadlo, pořádali taneční zábavy, hasičské výlety, masopustní lampiónové průvody, účastnili se i církevních slavností a jiných kulturních aktivit v obci. Dnes už jenom pořádáme hasičské závody a pomáháme při blížkovických slavnostech a jiných kulturních akcí,“ dodal velitel Bloudíček.