„Stránky nám spravuje jeden z našich členů. Má svoji počítačovou firmu, proto si se stránkami opravdu vyhraje,“ chválí svého kolegu velitel višňovských hasičů Radek Brázda.

V současné době mají dobrovolní hasiči dvaapadesát členů. „Z toho je dvanáct žen. Jezdí, ještě s družstvem mladších mužů, po soutěžích. Umisťují se tak ve středu tabulek,“ popisuje starosta hasičů František Šnábl.

On sám je u sboru pětatřicet let. „Zasahujeme u všeho možného. Máme tady v okolí lesy, tak jsme hasili i lesní požáry, stejně tak jako hořící zemědělskou techniku,“ vypočítává starosta.

Nejhorším zásahem, který se zapsal do novodobé historie sboru, byl požár rodinného domu v Morašicích.

„Bylo to asi před pěti lety. Já s kolegou jsme seskakovali z prohořelé půdy a padli rovnou na dvě mrtvá těla. Obyvatelé domu se udusili kouřem. Byl to takový šok, že jsem z toho dvě noci nespal,“ vzpomíná velitel.

Mimo ostrých zásahů si v září tohoto roku vyzkoušeli i taktické cvičení v Ústavu sociální péče v Tavíkovicích. Na hasiče čekala třeba i evakuace osob. „Naše jednotka jako jediná z dobrovolných v okolí disponuje a aktivně využívá dýchací techniku a předepsané zásahové oděvy,“ vysvětluje starosta.

Jako v mnoha sborech v regionu se i hasiči z Višňové potýkají s nedostatkem peněz. „I když máme velice dobrou spolupráci s obcí, peněz nemáme nazbyt. Každý rok se nám ale daří získávat alespoň nějaké dotace,“ posteskne si starosta.

Kdyby se na peníze ohlížet nemusel, první, co by pro sbor pořídil, by bylo auto.

„Máme sice jedno z roku 1982, v té době jsme je dostali od profesionálních hasičů z Moravského Krumlova. Už tenkrát ale bylo ojeté. My jsme ho opravili. Pořád nám slouží, ale motorově už má svoje odježděné,“ vysvětluje starosta.

V zásahové jednotce je ve Višňové osmnáct členů. „Naše jednotka je ve třetí skupině, to znamená, že zasahuje i mimo katastr naší obce. Jsme schopni vyjet do pěti minut,“ popisuje starosta.

Nové členy do sboru není lehké v současné době najít. „Mladí o to nemají až takový zájem. Sedí hlavně u počítače a o nic jiného se nezajímají. Sbor by potřeboval omladit, ale není z čeho brát,“ posteskne si starosta Šnábl.

Vznik jednotky ve Višňové se datuje do roku 1897. U zrodu tenkrát stálo dvaatřicet členů. V kronice je možné se dočíst i o pořádání kulturních akcí. Veškeré vydělané peníze hned hasiči investovali do nákupu dalšího vybavení. Do druhé světové války dokonce členové sboru nacvičili tři divadelní představení, která se setkala s velkým ohlasem veřejnosti.

Čtenáři mohou v kronice najít zmínky i o finanční pomoci vysloužilým hasičům, kteří se ocitli v chudobě. Za svou stoletou historii úspěšně zasahovali hasiči z Višňové bezmála u padesáti požárů.