„Už pětatřicet let jsem členem hasičů v Šatově. Sbor se skládá ze sedmapadesáti členů z toho je deset žen,“ říká velitel hasičů František Vlach.

Patnáctičlenná jednotka vyjíždí k zásahům vždy na výzvu krajského operačního střediska. „Letos jsme mimo náš katastr vyráželi devětkrát. Například do Popic jsme jeli k hořícímu včelínu, v Nesachlebech jsme hasili kompostárnu. Při každém zásahu spolupracujeme s profesionálními znojemskými hasiči,“ popisuje velitel.

V případě vyhlášení poplachu začne v obci houkat siréna, kterou spouští operační důstojník z Brna. „A všem členům přijde do minuty mobilním telefonem zpráva s informacemi o požáru a další potřebné informace. Jedno auto pak do deseti minut vyráží,“ dodává.

Před čtrnácti dny zasahovali u požáru strniště u Nového Šaldorfu už s novou cisternou. „Máme ji teprve měsíc a jsme moc rádi, že máme novou techniku a strniště už nemusíme mlátit lopatami. Už jsme na takové úrovni jaká má být, jsme poloprofesionálové,“ chlubí se Vlach.

Až získají nové dýchací přístroje tak bude jednotka vybavená skoro jako profesionální hasiči. „Pak už budu spokojený,“ směje se velitel.

Jednotka se pravidelně účastní závodů a dvakrát týdně trénují hasičský a požární útok. „Letos absolvovali třináct závodů a už získali sedm pohárů. Na výsledcích jde vidět, že chlapi na sobě makají,“ dodává.

K tréninkům využívají velký prostor s trávníkem, který je za zbrojnicí. „Mančaft je omlazený, ale můžeme se pochlubit i družstvem veteránů. Účastnili se už dvou závodů, na kterých získali druhé a první místo,“ dodává.

Nejstaršímu členovi hasičů je přes sedmdesát let. „Ve sboru je i žena, která v případě potřeby na závodech zaskočí,“ říká.

Šatovští hasiči kromě závodů a pravidelných tréninků pořádají tradiční masopust. „Pomáháme i s přípravami cyklistického závodu Znovín Cup,“ seznamuje Vlach.

Podle velitele by práce hasiče nešla dělat bez podpory rodiny. „Vloni jsme manželky i děti vzali na společný výlet. Všichni jsme společně strávili krásný den na parníku na vranovské přehradě. Letos plánujeme bazén a saunu,“ dodává velitel.