Kromě pomoci při požárech či přírodních katastrofách donesli do obce i kulturní tradice. „Od dob založení sboru v obci hasiči pořádají tradiční Ostatky,“ řekl současný hasičský starosta Miroslav Mikulík.

On sám je ve sboru už od roku 1972. „V naší rodině je to tradice. Byl u nich můj otec i bratr. Já jsem nejdříve vychovával malé hasiče. Pak jsem se stal velitelem a po švagrovi jsem převzal post starosty,“ vysvětlil Mikulík.

Největší požár, který za svou kariéru pamatuje, byl ten, při kterém letos v květnu shořel tasovický mlýn. Při něm zažili hasiči i nejnebezpečnější situaci.
„V mlýnu se propadl strop. Naštěstí všichni stačili včas opustit prostor a nikomu se nic nestalo,“ popsal dramatickou situaci Mikulík.

I přesto, že většina členů má mnohaleté zkušenosti, stále při zásazích pociťují strach. „Bez něj by to nešlo. Člověk si na sebe dává větší pozor,“ dodal starosta.

Velké požáry jsou spíše výjimkou. „Většinou zasahujeme při menších požárech. Třeba u těch, které způsobí blesk, při povodních či jiných přírodních katastrofách. Nebo i v případě, že někomu doma chytne televize,“ vypočítal hasičský starosta.

Do vybavení jednotky patří, kromě stříkaček, padesátiletá Tatra 805 a devítimístné Ducati. „Tatra už je tak trochu veterán, ale je stále funkční. Loni jsme s pomocí obce a krajské dotace koupili nové auto, které používáme hlavně pro rychlý příjezd k zásahu,“ vypočetl Mikulík.

Vhod jim přišel i dar od ministra vnitra. „Dostali jsme pět zásahových obleků i s botami. Kdybych si teď mohl vybrat, co koupit, tak by to byly helmy,“ dodal hasičský starosta.

Tasovických dobrovolných hasičů je v současné době šestadevadesát. „Do toho počítám i pětadvacet dětí a všechny platící členy. S náborem u nás problém není. Spíš s tím, aby vedoucí zvládli děti,“ usmíval se Mikulík.

Ve sboru mají i deset žen. „Žádná z nich ovšem není v zásahové jednotce. Kdyby chtěly, rádi je mezi sebe vezmeme. Zatím nám pomáhají s administrativou, či organizováním akcí,“ vysvětlil Mikulík.

Kozlův počin:
I když jsou místním po ruce vždy, když se stane přírodní katastrofa, či zakokrhá červený kohout, tasovičtí hasiči jsou v okolí známí pořádáním tradičních Ostatků. „Po vsi chodí průvod masek a od místních dostává jídlo či nějaké peníze. Poté se všichni mohou bavit na maškarním bále. Vše vyvrcholí pondělním válením dýní,“ vysvětluje starosta tasovických hasičů Miroslav Mikulík. Akce má v obci už více jak šedesátiletou tradici. Přes to, že se i v jiných obcích hasiči zapojují do pořádání kulturních akcí, Ostatky jsou známé široko daleko.