„Cvičení bylo pro nás jakousi přípravou. Mnozí jsme byli v budově nového zámku poprvé v životě, takže nám šlo především o to, seznámit se s interiéry, vědět, kde jsou uzávěry plynu a vody, kde jističe elektriky, kde východy. Pokud by tady opravdu hořelo, bylo by to pro lidi, kteří v domově žijí, hodně nebezpečné,“ říká velitel dobrovolných hasičů Stanislav Šeiner.

V případě požáru domova by jevišovičtí byli pravděpodobně první, kdo by zde zasahovali. „Nechceme nic ponechat náhodě. Musíme být připraveni. Jsou tady lidé, kteří naši pomoc potřebují,“ myslí si velitel.

Sbor dobrovolných hasičů Jevišovice je jedním z nejstarších na Znojemsku. Sám velitel je členem již téměř padesát let. „Letos slavíme sto třiatřicáté výročí. Máme za sebou bohatou historii s řadou úspěšných zásahů,“ uvádí Šeiner. Pětapadesát členů, včetně desítky mládeže, ví, co dělá a proč. Dobrovolní hasiči jsou připraveni zasahovat u požárů, dopravních nehod, pomoci při záchraně lidských životů všude, kde je potřeba.

Velitel vzpomíná například obrovský požár slepičárny ve Střelicích. „Byl to jeden z největších požárů za poslední roky. Shořela kompletně celá hala, škody šly do desítek milionů korun. Naštěstí se při požáru nikdo nezranil,“ připomíná zásah před několika roky Šeiner.

Zranění se však nevyhýbají ani dobrovolným hasičům. „Jeden z našich kluků byl ošklivě popálený, když zasahoval u požáru garáže v Jevišovicích. Explodovala tam tehdy svařovací láhev. Kolega byl sice popálený, pořád však pracuje jako dobrovolný hasič,“ hrdě komentuje práci svého kolegy velitel.

Jako každý sbor, potřebovali by také jevišovičtí modernizovat autopark. „Některá auta máme opravdu hodně, hodně stará. Nyní ale starosta města pracuje na modernizaci, takže bychom mohli nějaké novější auto získat,“ doufá Šeiner.