Čtyřiašedesát let je doba, která uplynula od vzniku prvního hasičského spolku v obci. Od konce války se mnohé změnilo.

Dnes hasiči z Dyjákovic patří mezi nejmoderněji vybavené týmy na okrese. „Vděčíme za to obci, která nám před dvěma lety uvolnila dotaci sto tisíc korun. Za to jsme nakoupili věci do hasičky jako motorovou pilu, čerpadlo, kompresor a podobně,“ děkuje zastupitelům starosta místních hasičů Josef Kopecký. Ve výbavě místního družstva nechybí ani kompletní zásahová výbava včetně speciálního obleku.

U požárů je sice často nevyužijí, tam zasahují spíše profesionálové, ale přesto kromě soutěží vyráží do terénu i „naostro.“ „Letos přišly zase záplavy. Jsou čím dál častější, vyrážíme tedy zasahovat na Dyji. Děláme takové ty pomocné práce,“ vysvětluje Kopecký.

Se svou Avií vyjíždějí dyjákovičtí na místa po celém Znojemsku, ale na poslední požární zásah už pomalu začíná sedat prach. „Před třemi lety hořely v jednom roce hned dva domy. Od té doby je, zaplať Bůh, klid,“ říká Kopecký.

V pětadvacetičlenném družstvu SDH Dyjákovice byste našli i dvě ženy. I ony se podílejí na pořádání akcí, které hasiči nejen pro Dyjákovické připravují. Tradiční maškarní fašank pořádají vždy koncem února.

Kromě fašankových slavností však pomáhají Pavlu Kubíčkovi i s organizací Topinkyády. „Na tu se scházíme už čtyři měsíce dopředu, jednou týdně. Ono se to nezdá, ale přichystat takovou akci stojí spoustu sil,“ dává do příprav nahlédnout Kopecký.

Více času tak hasiči věnují paradoxně „nehasičským“ záležitostem. „Je to pravda, před závody se sejdeme akorát čtrnáct dní předem. Spíše než o nějaký trénink výkonnosti se nám jedná o vyzkoušení techniky, jestli vše běží, jak má,“ vysvětluje Kopecký.

Na závodech končívají spíše ve spodní polovině startovní listiny, na posledním klání skončili šestí z osmi. Pamatují však i lepší časy. „Snažíme se do toho dávat maximum, ale to víte, jsme tu všichni starší třiceti let. Běháme, na co stačíme,“ uvádí Kopecký.

Po materiální stránce prý dyjákovickým hasičům nic nechybí. Jsou spokojení s tím, co mají. Jedno přání by však starosta sboru dobrovolných hasičů Dyjákovic Josef Kopecký přeci jenom měl: „Aby se více zapojili mladí. Jednou to bude na nich. Zájem o hasičský sport a příchody kluků kolem dvacítky, to bych si přál ze všeho nejvíc,“ dodal.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE
KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN:
Nejvíce času dyjákovičtí hasiči věnují paradoxně „nehasičským“ záležitostem. „Koncem února pořádáme tradiční maškarní fašank. Kromě těchto slavností pomáháme Pavlu Kubíčkovi i s organizací Topinkyády. Na tu se scházíme už čtyři měsíce dopředu, jednou týdně. Ono se to nezdá, ale přichystat takovou akci stojí spoustu sil,“ dává do příprav nahlédnout Kopecký.

Před závody se setkávají jen čtrnáct dní předem. „Spíše než o nějaký trénink výkonnosti se nám jedná o vyzkoušení techniky, jestli vše běží, jak má,“ vysvětluje Kopecký.

Autor: Jakub Krainer