Kozlův hasičský počin:
Hlasujte zde…

„S nápadem pořádat módní přehlídky přišla moje dcera. Holky se sice ze začátku trochu styděly, ale pak do toho šly. Některé měly zkušenosti s modelingem, tak těm ostatním poradily,“ popisuje velitel miroslavských dobrovolných hasičů Václav Kondler. Podle jeho slov je o akci velký zájem. „Kulturní dům byl vždycky plný,“ dodal Kondler.

Ruku k dílu hasičská děvčata přikládají i při organizování babských hodů a dalších kulturních akcí.

Miroslavští hasiči také často měří síly se sbory z okolních obcí. „Často jezdíme na soutěže. Loni jsme se umístili v republikovém kole na jedenáctém místě. Vzhledem k tomu, že nemáme odpovídající hřiště na trénink a jezdíme do Znojma, si myslím, že je to velice dobré umístění,“ řekl velitel.

Kromě společenských akcí je jejich náplní i pomoc při požárech, nehodách či přírodních katastrofách. „Smutných příhod mám několik. Třeba o tom, jak jsme pomáhali při likvidaci havárie ultralehkého letadla. Mrtvý pilot byl můj známý. O podobných věcech ale člověk nemůže na místě přemýšlet. Tam prostě musíte makat. Uvědomíte si to až mnohem později,“ popisuje stinné stránky své profese Kondler. On sám je u sboru pětatřicet let. „Zažil jsem nebezpečný požár miroslavských chladíren, byl jsem i u nehody, která se stala známému či jsme zachraňovali tonoucího. Přiběhly k nám jeho děti. Nebýt nás, tak by byl mrtvý,“ vzpomíná velitel.

Pop zkušenostech, které za ta léta posbíral, uznává, že zásahy jsou někdy hodně náročné na psychiku. „My si ale vychováváme členy od malička. Postupně je tedy připravujeme na všechno, co je může potkat,“ vysvětluje Kondler. V současnosti čítá miroslavský sbor kolem sto deseti členů.

Kromě Tatry, Avie a dalšího vybavení vlastní i historickou Pragu. „Tu máme jen na ukázky. Máme ji zaparkovanou ve zbrojnici a oprašujeme ji,“ usmívá se velitel.

Kozlův hasičský počin: Miroslavští hasiči mají na svém kontě pomoc při několika velkých požárech, povodních, nehodách nebo při záchraně topícího se člověka. Ovšem jako jediný sbor na Znojemsku se mohou pochlubit tím, že jejich členky se kromě hřiště objevují i na přehlídkovém mole. Oblečené do společenských rób i jen do spodního prádla. „Naše členky jsou opravdu akční. Vymysleli si nejen tuto akci, ale pomáhají při babských hodech a dalších kulturních akcích ve městě. Kromě toho se často zúčastňují soutěží,“ chválí své svěřenkyně velitel miroslavských dobrovolných hasičů Václav Kondler.