Funguje necelé dva roky a i za tak krátkou dobu už má za sebou několik výrazných zásahů. „Více jak dvacet let v Prosiměřicích hasiči nefungovali. Proto jsme se s ostatními rozhodli, že dáme dohromady zásahovou skupinu. Nyní ji tvoří patnáct mužů,“ popisuje začátky velitel jednotky Hynek Bíbr.

Všichni členové absolvovali potřebná školení. „A v lednu to byl rok, co jsme založili jednotku. Od té doby jezdíme na zásahy, požáry a už jsme byli i u vážné dopravní nehody. Především se snažíme pomáhat profesionálům, proto jsme úplně vypustili závody,“ říká Bíbr.

Podle něj byly začátky hodně těžké. „Začínali jsme v podstatě od ničeho. Hasičské auto minimálně patnáct let nejelo. Nemělo ani potřebnou technickou kontrolu. Museli jsme opravit zarezlé ventily, nefungoval ani motor. Asi rok trvalo než jsme se trochu vybavili,“ dodává velitel .

Dnes už je jednotka schopná vyjíždět k samotným zásahům. „Určitě bychom však přivítali novou techniku. Zažádali jsme o dýchací přístroje i o nové auto,“ vypočítává velitel.

V paměti má stále nedávnou dopravní nehodu, která se stala u Bantic. „Obdrželi jsme od brněnského operačního důstojníka zprávu, že na místě nehody hoří auto. Vyhlásili jsme poplach a ihned vyrazili. Na místě oheň likvidovali lidé, kteří projížděli kolem a měli v autě hasící přístroj,“ vzpomíná velitel.

Profesionálům potom pomohli s úklidem silnice. „Měli jsme z téhle nehody smíšené pocity, protože skončila smrtí řidiče,“ dodává Bíbr.

Členové zásahové jednotky se jednou za čtrnáct dní schází. „Pravidelně provádíme nejrůznější praktická cvičení i opakujeme teorii. Zkoušíme si různé situace hašení i likvidaci nebezpečného stavu,“ říká.

Zásahová jednotka musí po přijmutí oznámení o požáru či zásahu vyjet ze základny do deseti minut. „Dalších deset minut máme na to, abychom dorazili na místo,“ doplnil velitel Hynek Bíbr.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN:
Hlasujte zde

POČIN:

Prosiměřická zásahová jednotka je jedna z nejmladších na Znojemsku. Má za sebou už několik zásahů. Přestože členové nemají k dispozici nejmodernější techniku, chtějí být stále připraveni a pomáhat tam, kde je třeba. Pomáhali při požáru u Vítonic, kde hořela pracovní buňka. „Začali jsme s prvotním zásahem. Jako počin a úspěch bereme zásah ve Vítonicích, protože jsme na místo přijeli o pět minut dříve než profesionální jednotka znojemských hasičů,“ chlubí se velitel jednotky Bíbr.