Jednou zvláštností se oproti jiným sborům dobrovolných hasičů může pochlubit malá vesnička v západním cípu Znojemska. Poslední čtyři roky stojí v čele hasičů ve Starém Petříně žena. Jako jediná na Znojemsku. A také poprvé za osmdesát let, co ve vsi dobrovolní hasiči fungují.

„Nejprve jsem dělala vedoucího malých hasičů, později mě kolegové zvolili do funkce starostky. Už ji dělám asi čtyři roky,“ popsala Božena Tunková.

Její činností jsou spíše organizační věci, zásahy mají na starosti její mužští kolegové. „Doporučila bych to ale klidně i dalším ženám. Není tu nic, co by nezvládly a v čem by muže nemohly nahradit,“ usmívá se hasičská starostka.

Jako většina sborů dobrovolných hasičů z obcí na okrajích Znojemska se i hasiči ze Starého Petřína potýkají s nedostatkem lidí. „I když mají hasiči v obci dlouholetou tradici a v současnosti jednatřicet členů, problém je v tom, že mladí odcházejí za prací,“ posteskne si hned na začátku velitel petřínských hasičů Rostislav Zvonar.

On sám má ve sboru odslouženo jedenáct let. „Největší a zároveň nejtěžší zásah, který pamatuji, byla pomoc při povodních. Zasahovali jsme v Podhradí nad Dyjí, kde byla situace hodně vážná. Za pomoc jsme nakonec dostali dva děkovné dopisy z ministerstva,“ vzpomíná velitel.

Patří sice do skupiny, kterou operační důstojníci nevolají k požárům příliš často, letos už ale mají na kontě šest výjezdů. „Sice jsme s vybavením v rámci možností spokojeni, ale nemáme k dispozici cisternu. Jen Avii a čerpadlo. Mít peníze, nakoupíme zásahové obleky, přilby, či hadice. Ty už nám začínají dosluhovat,“ vypočítává Zvonar.

Na druhou stranu si stěžuje na spolupráci s operačními důstojníky. „V Brně neznají terén a mají v tom trochu zmatek. Posledně hořelo dva kilometry od obce, oni nás poslali pět kilometrů jiným směrem. Ve Znojmě měli mnohem lepší přehled,“ vysvětluje velitel.

Podobně jako v ostatním obcích se i ve Starém Petříně podílí dobrovolní hasiči na organizování kulturních akcí. „Pravidelně se účastníme okrskových soutěží. V létě pak organizujeme turnaj v nohejbale. Největší akcí je ale posvícení. V pátek začínáme místní oslavu takzvaným Bojem o posvícenskou kachnu. V zábavních soutěžích měří své síly ti, kteří mají smysl pro humor. V sobotu obchází mládež ve stejnokrojích s muzikanty vesnici a obecní veselí končí večerní zábavou. Mezi další akce patří stavění máje, kterou hlídáme do ranních hodin. Pomáháme i s organizací Dne matek, hodně legrace zažijeme i při masopustu,“ vypočítává velitel.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN:
Hlasujte zde

Počin:

Udržování tradic v obci. To je podle velitele dobrovolných hasičů ze Starého Petřína Rostislava Zvonara jejich největší počin. „Nebýt nás, bylo by v obci, co se týče kultury, mrtvo. Pořádáme nohejbalový turnaj, posvícení, hlídáme máju a pomáháme samozřejmě i při masopustu, Dni matek a dalších menších akcích,“ vypočetl velitel.