Byli jedni z prvních, kteří přijeli k velkému požáru citonické sušičkyzeleniny v roce 2006. Před více jak deseti lety zasahovali u požáru velkokapacitního seníku v Podmýčích. Dobrovolným hasičům ze Šumné se nevyhnou ani smrtelné dopravní nehody. „Požár sušičky zeleniny bylo úplné ohnivé peklo. Raději však celý den hasíme velký požár, než abychom museli vyjíždět k dopravní nehodě, kde jsou mrtví lidé. Na to jsem si ze začátku musel hodně zvykat,“ vzpomíná velitel hasičů Jan Tobolka.

Podle jeho slov jsou šumenští hasiči schopni zasahovat čtyřiadvacet hodin denně. „Je to i díky tomu, že máme opravenou zbrojnici. Garáž máme vytápěnou, proto můžeme vyjet kdykoliv i v zimě,“ pochvaluje si velitel. Ani na vybavení si nestěžuje. „K dispozici máme cisternu z osmdesátých let, Avii se stříkačkou, motorovou pilu další stroje. Kdybych se nemusel ohlížet na peníze, rozhodně bych však techniku obnovil,“ vysvětluje hasič.

Vrásky na čele mu však přidělává úbytek členů. „V regionu je málo práce. Proto mladí odchází a na dobrovolnou činnost už moc nejsou. Jejich děti raději sedí u počítače, než by někde běhaly s hadicí. Ještě před pár lety jsme měli pětačtyřicet členů, teď je nás sedmadvacet,“ stěžuje si velitel.

Nejvíc ho ale trápí spolupráce s operačními důstojníky v Brně. „Když bylo operační středisko ve Znojmě, bylo to zcela bez problémů. Lidé, kteří tam seděli, měli přehled o vzdálenostech a znali celé Znojemsko. Věděli, který sbor a jak rychle dokáže na dané místo dorazit. V Brně o tom nemají vůbec přehled. Proto mi třeba ve dvě ráno zavolají, že máme jet hasit do Hrušovan nad Jevišovkou. Než tam ze Šumné přijedeme, všechno lehne popelem,“ stěžuje si Tobolka.

On sám je u hasičů od svých patnácti let. „Dříve jsme často jezdili na soutěže. Teď už se účastníme jen těch okrskových. Nejlepší umístění, které pamatuji, bylo třetí místo v okresní soutěži,“ vzpomíná velitel.

KOZLůV HASIČSKÝ POČIN:
Hlasujte
zde

V pohotovosti jsou čtyřiadvacet hodin

Členů jim sice ubývá, přesto jsou připraveni zasáhnout čtyřiadvacet hodin denně. „Proto bych jako náš největší počin označil výjezdy k požárům, zásahy u dopravních nehod či při přírodních katastrofách,“ vypočetl velitel hasičů Jan Tobolka. Na organizaci kulturních akcích v obci se, podle slov velitele, příliš nepodílí. „Pořádali jsme posvícení, ale poslední dobou není moc zájem ani od místních, ani od hasičů,“ posteskl si velitel.