„Ve Znojmě podobné závody chybí. Je dobré požární sport propagovat. Dobrovolní hasiči jsou ve všech obcích na Znojemsku. Podle počtu přihlášených družstev je vidět, že o soutěž je velký zájem. Proto bych byl rád, kdyby se z toho stala tradice a závody se pořádaly každý rok,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Myšlenka uspořádat soutěž ve středu města se zrodila v hlavě velitele dobrovolných hasičů Výrovice Pavla Vlčka. „Podobnou soutěž jsme viděli v Telči. Velice se nám ten nápad líbil a tak jsme se od roku 2005 snažili něco podobného zorganizovat. A povedlo se,“ vysvětlil Vlček.

Od podobných soutěží, pořádaných v malých obcích na Znojemsku, se tahle, podle něj, liší terénem a počtem diváků. „V malých obcích se na závody nechodí dívat moc lidí, ve Znojmě je diváků mnohem víc. Taky je odlišný povrch. Většinou soutěžíme na hřištích. Děti jsou ale zvyklé běhat i na asfaltu, takže jim náměstí žádné problémy nedělá,“ dodal Vlček.

Závody ve městě si pochvalovala i jedna ze soutěžících Ivona Sobotková. „Je sice lepší závodit na hřišti, ale ani kostky mi nedělají problém. Už jsem si to vyzkoušela v Telči,“ popsala závodnice.

Nejlépe se nakonec se všemi disciplínami popralo družstvo Budíkovic v kategorii mladších žáků, za starší si první cenu odvezli vítoničtí dobrovolní hasiči.