„Je výsledkem celoživotního zájmu a úsilí Františka Vybírala. Padesát let sbírá nejrůznější věci a techniku, které mají vztah k hasičům. Dlouhá léta byl starostou našeho sboru, je to nadšený hasič,“ uvedl současný velitel jiřického sboru a starosta obce Miroslav Kašík. Muzeum sídlí právě v budově obecního úřadu. „František Vybíral vzhledem ke svému pokročilému věku předal správu sbírky Ladislavu Anšlágovi, o muzeum se tak starají společně,“ dodal Kašík.

Udržování tradic a pomoc obci. Na to se v posledních letech zaměřují hasiči v Jiřicích u Moravských Budějovic. Členská základna sboru, který vznikl v roce 1927, je starší, zcela bez nových sil ale hasiči nejsou. „Nedávno se přistěhovala mladá rodina, tak nám přibyl jeden nový člen. Přesvědčil jsem také jednoho šedesátníka, aby se přidal. Dorost se nám zatím získávat nedaří. Chceme to změnit,“ posteskl si velitel sboru Miroslav Kašík.

Podle něj se někteří mladíci se zájmem raději přihlásili do hasičského sboru ve větší vsi, kde mají družstvo pro požární sport.

Hasiči v Jiřicích podle možností pomáhají vedení obce s organizací různých akcí a udržováním čisté vesnice. „Například sečeme trávu a odvážíme zeleň. Také udržujeme požární nádrž a její okolí,“ vyjmenoval velitel.

A technika? Pro případný zásah u požáru mají členové k dispozici starší stříkačku. „Je z osmdesátých let minulého století. Staráme se o ni, aby byla v náležitém pořádku a připravená,“ dodal Kašík

Uniformy, stroje, odznaky a další doklady o historii hasičských sborů a jejich vybavení najdou návštěvníci hasičského muzea v Jiřicích u Moravských Budějovic. „František Vybíral, který tuto sbírku vytvářel desítky let, shromáždil exponáty z celé republiky. Byl i v kontaktu s hasiči v zahraničí,“ řekl velitel jiřických hasičů Miroslav Kašík. Muzeum je otevřené na vyžádání.