„Dnešní starosta sboru Vit Antoňů nejdřív spolupracoval s hasiči v sousedním Prokopově. Pak si s několika mladými řekli, že by stálo za to obnovit i sbor v Blanném, a začali na tom společně pracovat,“ uvedla jednatelka sboru Lenka Kratochvílová. Jak dodala, v řadách hasičů v obci jsou dnes převážně mladí lidé mezi dvacítkou a třicítkou a další se sbor ještě pokusí získat.

Zatím hlavně se sousedy z Blížkovic, Grešlového Mýta a dalších blízkých obcí měří síly družstvo požárního sportu hasičů z Blanného. Vedení sboru má se svými sportovci ale i větší plány.

I když je sbor zatím poměrně mladý, myslí už i na dorost. „Nyní jezdíme hlavně na okrskové soutěže. V dnešní hektické době jsme rádi, že se sejdeme a soutěž bereme jako průpravu pro členy jednotky. Rádi bychom ale soutěžili pravidelněji a povzbudili naše mladé, aby, až dorostou, měli zájem vstoupit i do zásahové jednotky,“ uvedla jednatelka Lenka Kratochvílová.

Hasiči jsou aktivní i v životě obce. „Pořádáme masopust a čarodějnice, podílíme se na tříkrálové sbírce. Děláme také dětský den, rozloučení s prázdninami a spolupracujeme s obcí na tom, co je zrovna potřeba udělat, při různých brigádách,“ popsala jednatelka.

Blanští hasiči se také účastní různých taktických cvičení a mají za sebou i ostré zásahy. „Naposledy loni, když chataři špatně uhasili oheň, tak jsme zasahovali u požáru trávy,“ řekla jednatelka.

Zbrojnici si hasiči v Blanném už opravili s pomocí obce před několika lety. „Postupně jsme vyměnili podlahu, opravili fasádu a střechu,“ připomněla jednatelka sboru Lenka Kratochvílová. Teď mají blannští hasiči další plán. „Ještě bychom chtěli připravit malou klubovnu v podkroví,“ uvedla jednatelka. Mimoto chtějí hasiči zlepšovat výkonnost a přípravu své zásahové jednotky.