„Díky podpoře Vladimíra Železného tehdy naše družstva sbírala spoustu úspěchů. Před nějakými deseti lety už ale zdejší sbor prakticky nefungoval, jednotku jsme museli zakládat znovu. Začínali jsme od začátku. Dnes se věnujeme jednak požárnímu sportu, jednak se soutředíme na práci naší výjezdové jednotky,“ uvedl velitel lesenských dobrovolných hasičů Josef Pozděna. Od loňska sbor disponuje novou technikou.

Na doby, kdy se vitríny dobrovolných hasičů v Lesné prohýbaly pod vyhranými poháry a blýskaly se medailemi, navazuje dnešní generace tamních hasičských sportovců.

Po přechodu do vyšší soutěže ale zatím víc sbírají zkušenosti. „Dřív jsme běhali hlavně pohárové soutěže pořádané jednotlivými sbory, a to jsme měli úspěchů docela dost. Přišel ale čas jít dál a kluci od loňska běhají okresní ligu. Tam si zatím zvykají a sbírají zkušenosti,“ řekl velitel sboru Josef Pozděna.

Poté, co hasiči v Lesné postupně obnovili svou činnost, soustředili se vedle tradičního požárního sportu také na vlastní hasičskou práci. „Od roku 2013 máme cisternu, o dva roky později jsme byli zařazeni do kategorie JPO3,“ připomněl Pozděna. Od loňska mají lesenští hasiči novou cisternu, Tatru 815, i dopravní auto Ford.

Hasiči z Lesné nejčastěji vyjíždějí k požárům a technické pomoci. „Výjezdů je čím dál víc. Předloni jich bylo osmnáct, loni šestadvacet, letos zatím šest,“ vypočítal velitel lesenské jednotky Josef Pozděna. Letos už jeho muži pracovali například u lesního požáru u Pavlic.