„Nejbližší víkend k osmadvacátému říjnu pořádáme posvícení, tak jak to naši předchůdci po vzniku republiky zavedli. Před nějakými jedenácti lety jsme spolu s mou ženou a s velitelem sboru obnovili pořádání dětských dnů i masopustů. Protože pak podobných akcí přibylo i v okolních obcích, už se dnes se sousedy domlouváme, co bude kdy kdo pořádat. Proto třeba letos máme volněji,“ řekl starosta sboru David Novotný.

Být v hasičském sboru je zejména pro muže v Prokopově prakticky povinnost. Dlouhá tradice zavazuje a v obci s téměř stovkou obyvatel obléká modrou uniformu víc než třetina lidí. „Hned když do obce přijde někdo nový, tak se chlapy snažíme do sboru získat,“ potvrzuje starosta sboru David Novotný.

Školní kuchyně. Ilustrační foto.
Ve Višňové opraví školní kuchyni. Přes prázdniny

Hasiči se podílejí na pořádání většiny akcí v obci. „Zrovna minulý týden jsme se podíleli na oslavách 230 let od založení Prokopova, slavíme posvícení a pořádáme různé další zábavy,“ vypočítal starosta.

Už čtvrtým rokem se hasiči schází v nové zbrojnici. „Máme tam velké prostory upravené obcí z někdejší hospody,“ připomněl Novotný.

Za dřívějšími úspěchy zatím zaostává družstvo požárního sportu. „Jedna nadšená a úspěšná generace odrostla a ta současná se zatím snaží a sbírá zkušenosti,“ podotkl starosta. Sbor by potřeboval posílit o další mladé. „Ale v současné době je dost těžké mladé dostat od internetu do zbrojnice. Doufáme ale, že ještě nějaké získáme,“ řekl starosta Novotný.

Koňskou stříkačku z roku 1887 stále uchovávají prokopovští hasiči. „Tradice sboru byla v obci vždy silná, zůstala v něm činná rodina zakladatele pana Nezvedy a velké úsilí sboru věnoval i někdejší starosta pan Nevrkla. I díky tomu nám historická stříkačka vždy zůstala,“ řekl starosta sboru David Novotný. Ve zbrojnici mají hasiči také výjezdového Renaulta a dvě moderní stříkačky.