„Bylo to zrovna, když jsem byl v roce 2003 na vojně. Zavolali mi kluci, zda bych s nimi chtěl jít k hasičům. Řekl jsem, že jasně, a až po čase jsem zjistil, že jsem dokonce starostou,“ usmíval se Miroslav Knoflíček. Sbor spolu s ním obnovila desítka mladých mužů. Další přibyli v následujících letech. „Dvěma nejmladším členům je teď sedmnáct, přišli proto, že je zajímá požární spor. S mládeží to dnes není vůbec snadné, ale máme štěstí, že se nám daří mladé získávat. Často jsou to mladí od chlapů, co už ve sboru jsou,“ doplnil starosta.

Požární sport či podíl na společenském životě obce patří k hlavním aktivitám dobrovolných hasičů v Žeroticích. Sportu se žerotičtí muži věnují poměrně úspěšně. „Na závody jezdíme, jak nám to pracovní povinnosti dovolí. Přesto se nám daří držet v lepší polovině tabulek,“ uvedl starosta sboru Miroslav Knoflíček.

O další solidní výsledek se ostatně žerotičtí hasiči pokusí na vlastním hřišti už tuto sobotu od jedné hodiny odpoledne při závodech o pohár starosty obce. Napilno ale mají členové sboru celý rok. „V naší zbrojnici pořádáme obecní zabijačky, děláme masopust, zajišťujeme občerstvení při čarodějnicích, spolupracujeme na dětském dnu i na posvícení,“ vyjmenoval některé z akcí starosta sboru.

Žerotičtí neodbývají ani samotnou hasičskou práci, plánují proškolit další členy pro službu velitele či strojníka. „Máme za sebou letos i dva výjezdy. Jeden k nehodě, při druhém jsme hasili spadané chmýří z topolů u řeky, které někdo zřejmě zapálil,“ připomněl starosta

Nové přepravní auto pořídili žerotičtí hasiči díky dotacím loni. Nyní se chystají na zbrojnici. „Není v dobrém stavu. Obec koupila sousední stodolu, chceme usilovat o dotace, abychom mohli na místě stodoly postavit rozšíření zbrojnice,“ uvedl starosta sboru Miroslav Knoflíček. Již před třinácti lety žerotičtí hasiči upravili v areálu u místní tvrze hřiště pro požární sport.