„Doufáme, že obhájíme i příští rok. Pak bychom dostali putovní pohár za šest po sobě jdoucích vítězství. Už jsme dostali jeden, za tři vyhrané soutěže,“ chválí své svěřence velitel dobrovolných hasičů Jan Březina.

V tomto roce mají na seznamu sedmatřicet členů. „Máme tady dobrou tradici, s novými členy tak není problém. Za dva roky navíc oslavíme sto dvacáté výročí založení sboru,“ vypočítává velitel. Na oslavu připravují vydání brožury s historií a nechají si vyrobit i prapor.

Jsou zařazeni ve třetí skupině, proto vyjíždí i k zásahům i mimo obec. A jako jedni z mála v regionu si chválí operační důstojníky. „Ze začátku, když se přestěhovali do Brna, to byla katastrofa. Domluvit se s nimi bylo někdy hodně složité. Za ty dva roky ale udělali velký pokrok. Musím je pochválit. I když je hodně poznat, kdo zrovna na středisku sedí. Když je tam někdo ze Znojemska, je to jednoduché. Horší je, když je operační třeba z Kroměříže,“ popisuje Březina.

U hasičů slouží už od roku 1967. „Velitelem jsem se stal v roce 1972,“ vzpomíná na začátky.

U zásahů často spolupracují s profesionálními hasiči. „Mnohokrát jsme si od nich vyslechli slova chvály. Hlavně s těmi z Moravského Krumlova je spolupráce výborná,“ pochvaluje si velitel.

Stejně tak chválí i vedení obce. „Nemůžu si stěžovat vůbec na nic, vychází nám ve všem vstříc,“ dodává hasič.

S vybavením, které mají k dispozici, je spokojen. „Jen by to chtělo nějaké peníze na obnovu. Auto máme z osmdesátých let a už tenkrát bylo ojeté,“ vysvětluje.

Se svými kolegy asistoval například u požárů tří domů v Miroslavi. „Tam bylo potřeba hodně lidí. Pomáhali jsme i při odstraňování střechy, kterou odnesla vichřice. Bylo to dva roky zpátky. Stalo se to asi v deset hodin večer a my tím strávili celou noc. Padlo to tenkrát i na elektrické dráty, tak byla obec bez proudu,“ vzpomíná velitel.

Sbor v obci vznikl v roce 1891 po velkém požáru dvaceti stavení. Rok poté si hasiči pořídili první stříkačku. Ta byla na ruční pohon tažená koňmi. Na první motorovou stříkačku si museli dobrovolní hasiči počkat až do roku 1936.