Před deseti lety začali vranovští hasiči psát i vlastní kroniku. „Hledání materiálů bylo náročné a některá období se nám nepodařilo vůbec dohledat. Proto jsme asi před deseti lety začali psát kroniku, aby po nás v hasičské historii nezůstala mezera,“ vysvětlil velitel vranovských hasičů Josef Skůpa.

Jako jedni z mála se mohou pochlubit spoluprací s filmovými štáby. „Zámek ve Vranově nad Dyjí láká k natáčení pohádek i filmů. Asi u šesti jsme zajišťovali bezpečnost. Je to zajímavá zkušenost. Ale co si filmaři někdy dokážou vymyslet, z toho nám vstávaly hrůzou vlasy na hlavě. Třeba u akčních scén při natáčení filmu XXX jsme byli v pohotovosti šestatřicet hodin v tahu. Prostě svačinu do kapsy a být pořád ve střehu,“ komentuje výjimečnou hasičskou činnost Skůpa.

Nejen filmové štáby ale zaměstnávají vranovské hasiče. Jejich fyzičku prověřila například noční bouřka na začátku srpna. „K odklízení následků jsme vyjeli asi v deset večer. Vrátili se ve tři ráno a v šest nás operační opět volal. Za tyto dvě směny jsme kolem vranovské přehrady najeli sto padesát kilometrů,“ popisuje velitel.

Před šesti lety se hasiči i se svým veškerým vybavením přestěhovali do nové zbrojnice. „Konečně tak máme všechno na jednom místě. Vybavení, auta i oblečení. Bohužel, místo není zateplené, tak musíme z cisteren vypustit na zimu vodu a to nás pak hodně zdržuje při výjezdu na zásah,“ posteskl si velitel.

Kdyby se nemusel ohlížet na peníze, první, co by pro jednotku pořídil, by bylo právě lepší místo pro parkování aut. „A na co asi nikdy nedosáhneme je požární člun. Stává se, že hoří na místech, kam se s technikou není možné dostat,“ přemýšlí Skůpa.

Posledně, když se museli dostat na těžce přístupné místo, použili pramici Povodí Moravy. „Do lodi jsme museli přemístit veškeré vybavení, které budeme potřebovat. Dvanáctikilometrovou vzdálenost jsme pak překonávali asi hodinu,“ vzpomíná velitel.

Co mu však dělá vrásky na čele, je úbytek členů. „Teď je nás dvaatřicet. Jenže na Vranovsku není práce, tak lidé odcházejí. Věřím ale, že potomci současných hasičů budou v tradici pokračovat a sbor nezanikne,“ doufá Skůpa.