„Na soutěže jezdíme často a vozíme si z nich řadu ocenění ocenění. Nyní se naší člence, patnáctileté Haně Sklenské, podařilo získat to nejcennější. Dovezla si zlatou medaili z mistrovství republiky,“ popsal největší úspěchy starosta vítonických hasičů Michal Slivka.

Pro trénink mají vítoničtí hasiči dobré podmínky. „Máme několik sponzorů a spolupráce s obcí je skvělá. Obvykle trénujeme jednou do týdne. Pokud se jede na nějakou důležitou soutěž, trénujeme dvakrát až třikrát týdně,“ vypočetl starosta.

Přestože je požární sport naprosto odlišný od toho, co musí zvládat zásahová jednotka hasičů, mohou některé sportovní dovednosti využít. „Určitě se jim bude hodit nabytá fyzička. Také některé technické dovednosti,“ vysvětlil Slivka.

Kdyby se vítoničtí dobrovolní hasiči nemuseli ohlížet na peníze, první, co by si pořídili, by byl mikrobus. „Mohli bychom vozit lidi na soutěže. Auto nám v současné době chybí,“ posteskl si Slivka.

Do jejich pole působnosti spadá jen obec Vítonice. „Proto u nás výjezdů k požárům není tolik. Letos jsme zasahovali zatím jen jednou u požáru chatky, loni to byly nějaké požáry slámy na poli. Největší oheň, který si pamatuji, byl požár místního mlýna. To bylo v osmaosmdesátém roce. Vzpomínám si, že se tam propadla střecha,“ vypráví o svém nejtěžším zásahu Slivka. On sám je u dobrovolných hasičů už dvaatřicet let.

Nouzi o nové členy Vítoničtí rozhodně nemají. „Vychováváme si děti už od dvou, tří let. V obci nemáme fotbal ani zájmové kroužky. Takže je to pro děti vlastně jediné vyžití,“ dodal starosta.

V obci dobrovolní hasiči fungují už sto šestnáct let. V současné době mají sedmašedesát členů a čtrnáct mladých hasičů. „Každoročně navíc připravujeme nejen pro občany naší obce a členy našeho sboru spoustu společenských, zábavních a soutěžních akcí, při kterých úzce spolupracujeme s místním obecním úřadem a mysliveckým svazem,“ doplnil starosta dobrovolných hasičů.