V tomto ročníku ovšem šestatřicetiletého veterána stihly osobní a rodinné problémy, kvůli nimž se nedokáže plně soustředit na práci. Přesto dostal v kvalifikační nadstavbě šanci jako brankář číslo jedna. V utkání na ledě Lince hraném minulý týden v úterý ale udeřil mimo hru hokejkou hráče, jenž do něj vrazil na brankovišti a dostal dvouzápasový distanc. „Trest je vtip. Když mu tam hráč tak lezl, šlo o normální reakci. Reagoval bych ještě tvrději. Když něco daleko horšího udělal Thomas Raffl (kapitán Salcburku – pozn.red.), tak to bylo minimálně na dvacet zápasů, ale nedostal trest,“ rozčiloval se trenér Znojma Miroslav Fryčer.

Tíha zodpovědnosti v nejdůležitější části sezony a v holém boji o play-off padla na mladíka Dominika Groha a využil ji na maximum. V prvním klání sice ještě jedenadvacetiletý gólman nezabránil prohře 2:4 doma proti Villachu. Jeho hvězdná chvíle přišla o dva dny později.

V neděli osmatřiceti úspěšnými zákroky odčaroval černou sérii Znojma čítající pět proher v řadě. Jihomoravané vyloupili Innsbruck 4:2. O dva dny později Znojmo porazilo stejného soupeře i na domácím ledě 3:2 a hlavní slovo měl opět výborný Groh, jenž vychytal pětatřicet ran. I díky němu Znojmo figuruje na třetí pozici kvalifikační nadstavby zajišťující play-off. „Dominik má skvělé zákroky. Po celých šedesát minut nás držel nad vodou,“ liboval si po posledním duelu asistent kouče Znojma Jiří Beroun.

Groh v jedenadvaceti letech potvrzuje, že postupně vyzrává v gólmana, jenž může táhnout tým. Úspěšnost zákroků vyšponoval na solidní číslo 91,5 procenta, což je pátý nejlepší počin mezi všemi brankáři EBEL. „Je super, že jsem chytil příležitost za pačesy a usadil se ve Znojmě. V posledních sezonách jsem vystřídal opravdu hodně klubů. Tady jsem spokojený, soutěž je skvělá,“ radoval se Groh.

Ve Znojmě se v posledních týdnech zapotili nejen při hledání jedničky. Při dvouzápasovém distanci Lassily museli promptně sehnat náhradního gólmana. „Potřebovali jsme někoho, aby se neopakovala situace, že na střídačce bude v brankářském obránce Adam Jonáš,“ připomenul Fryčer situaci ze začátku ledna z duelu proti Fehérváru, kdy kvůli zdravotní indispozici Lassily musel gólmanskou výstroj obléknout zadák Jonáš.

Shánění provizorního náhradníka se však Orlům zkomplikovalo. „Měli jsme domluveného klučinu, který čekal na výzbroj z Kanady, ale nepřišla mu,“ popsal Fryčer.

Orli tak oslovili devatenáctiletého gólmana Jakuba Biernata, jenž už dřív ukončil angažmá v nižší kanadské juniorské soutěži Greater Metro Junior A Hockey League. „Nebrali jsme ho jako dvojku nebo trojku. Potřebovali jsme brankáře na trénink a aby zas nemusel oblékat výstroj obránce,“ doplnil Fryčer.

Další test čeká Znojmo v pátek, kdy hraje od čtvrt na osm večer na ledě druhého celku nadstavby Villachu.

Gólmanská dvojice
Teemu Lassila Počet zápasů: 33 Procentuální úspěšnost zásahů: 89,9% Průměr obdržených gólů na zápas: 3,15
Dominik Groh Počet zápasů: 19 Procentuální úspěšnost zásahů: 91,5% Průměr obdržených gólů na zápas: 2,97