V dosavadních šestatřiceti duelech zaznamenal 23 branek a přidal 22 asistencí. „Těžko říct, co za formou stojí. Roli hraje spousta faktorů. Trenér, spoluhráči i potřebné štěstí. Na ledě dostávám od začátku sezony hodně prostoru. Každému se hraje o sto procent líp, když cítí důvěru trenéra,“ pochvaluje si forvard, který v aktuální sezoně nevynechal ani jedno utkání znojemského celku.

Přestože má za sebou několik zahraničních angažmá, EBEL letos okusil poprvé v kariéře. „Před startem sezony jsem nevěděl, do čeho jdu. Produktivita mě těší, ale v současné chvíli nic neznamená. Podstatné je urvat play-off,“ má jasno čtvrtý nejproduktivnější hráč soutěže.

Hokejisté Znojma hostili v rámci 36. kola mezinárodní soutěže EBEL rakouskou Vídeň.
Jsme jak uštknutí kobrou, zlobil se trenér Fryčer po další domácí prohře Orlů

Na herní styl EBEL se rychle adaptoval i díky zkušenostem z kanadsko-americké WHL. „Tři roky v zámoří mi daly spoustu zkušeností. Každého posune, když hraje v lajně s Kanaďany nebo Američany. Navíc jsem si vylepšil angličtinu a naučil se v ní komunikovat na ledě,“ popisuje.

Za oceán odešel v sedmnácti letech. „Byla to velká škola. Člověk se najednou musí postarat sám o sebe, nikdo se s vámi neštve. Bydlíte sice u rodiny, která se stará jak může, ale stejné jako doma to není. Šlo o velkou životní zkušenost,“ přibližuje havířovský odchovanec, který má za sebou i angažmá ve Švédsku, Polsku či na Slovensku.

Marek Kalus

Vytáhlý útočník přišel do Znojma v květnu loňského roku z prvoligového Havířova. V minulé sezoně zaznamenal ve 46 zápasech 18 branek a 16 asistencí. V aktuálním ročníku mezinárodní soutěže EBEL naskočil do 36 zápasů, ve kterých si připsal 23 branek a 22 asistencí. Momentálně je druhým nejlepším střelcem a čtvrtým nejproduktivnějším hráčem EBEL.

Do Znojma přišel na radu staršího bratra Petra, který si v minulosti připsal devět startů za Boston v NHL a do tří zápasů naskočil i v dresu Orlů. „Dal mi dobré reference. Přestože byl ve Znojmě krátce, chválil klub i soutěž. Brácha je ranař, všude je ho plno, takže si ho tady dobře pamatují,“ směje se.

Na nejvyšší příčku v tabulce střelců nepomýšlí. „Každého hráče to láká, ale v EBEL je spousta skvělých hokejistů. Takové ambice nemám. Důležitější jsou týmové úspěchy,“ vysvětluje útočník, který v letošní sezoně zaznamenal už dva třígólové zápisy.

Za produktivitu se musel odměnit spoluhráčům v kabině. „Po prvním hattricku jsem koupil oběd do šatny. Po druhém už jsme se s kluky domluvili, že mi platbu odpustí,“ směje se.

Most přes Dyji pod znojemskou přehradou.
Most přes Dyji u přehrady získá i chodníčky pro pěší

V pátek se spoluhráči zabojuje o udržení šance na postup do elitní nadstavbové skupiny. Od čtvrt na osm večer se představí na ledě předposledního Villachu. „Všichni ještě v elitní šestku věříme, přestože nás čekají náročné zápasy proti Salzburgu, Klagenfurtu nebo Fehérváru. Pro přímý postup do play-off bychom museli vyhrát snad všech osm zbývajících utkání, nic ale nevzdáváme,“ dodává Kalus.