V čem je to jiné než vloni, když už nejdete do EBEL jako nováček?

Soupeři už nás budou mít víc přečtené. I když se budeme snažit něco změnit, tak naše hra bude mít stále podobné rysy. Bude to pro nás určitě těžší sezona.

Měli jste divokou přípravu nejen v tom, že přípravné utkání provázely bitky, ale spousta hráčů byla zraněna. Jak moc tedy poznamenalo přípravu to, že jste neměl k dispozici všechny hráče?

Mělo to zásadní vliv, nebylo to ideální. Určitě jsme si ji představovali jinak. Doufám, že teď, když jsme až na Pula Crowdera kompletní, si vše sedne natolik, abychom v pátek v Salzburgu nepropadli.

Jediným, kdo zůstává na marodce, je tedy Paul Crowder?

Ano, ale po vyšetření u lékaře už v pondělí začne trénovat. Když to půjde dobře, tak by mohl příští pátek nastoupit do zápasu.

Kvůli zranění odchytal minimum zápasů Ondřej Kacetl. Počítáte s ním jako s jedničkou?

Určitě v pátek nastoupí jako jednička. Odchytal velice slušný zápas se Zvolenem, podal až nadstandardní výkon. Jeví se mi v pohodě a po poradě s kolegy jsem se rozhodl, že půjde do brány on.

Měli jste v plánu deset přípravných utkání. Nakonec jste jich odehráli osm. Je to dostačující počet?

Ideální počet je osm zápasů. Deset utkání už bylo trochu nad rámec, ale únosné to je.

Jak jste spokojený s fyzickou připraveností týmu?

Sportovní testy hráčů dopadly u doktora Dojčára velice dobře. Spokojenost je tak maximální.

Hráči měli mít tréninky s boxery. Uskutečnily se?

Ne, dali jsme přednost power józe. Připadala nám vhodnější v rámci objemu tréninků, protože náročnost už byla na hranici. Volili jsme kvůli tomu spíš aktivní odpočinek ve formě power jógy.

Nejproduktivnějšími hráči přípravy byli Richard Jarůšek a také Peter Pucher a Marek Uram. Jak na toto pohlížíte?

Ríša Jarůšek chytil příležitost za pačesy a vrací se mu to, že je nominovaný na úvodní zápas. Nechci předesílat, kde a s kým bude hrát. Co se týče ostatních hráčů, tak tam je to zkaleno právě těmi zraněními. Nemůžeme objektivně posuzovat kvalitu herního projevu určitého hráče, protože jsme museli neustále improvizovat.

Uram s Pucherem budou hrát spolu?

Určitě.

Prozradíte, kdo nastoupí v první pětce?

Mám v hlavě dvě varianty. Čekám na DVD z Českých Budějovic, které hrály se Salzburgem a podle něho udělám popřípadě nějaké změny.

Jak hodnotíte nové hráče, kteří tým posílili?

Co se týče dvou kanadských obránců, tak Burke Henry podává stoprocentní výkony. Kyle Wharton měl dva menší výkyvy. Myslím ale, že pochopil, o čem to je, takže očekávám stabilní výkony. Finský útočník Kim Strömberg, i když byl zraněný, tak kdykoliv potom nastoupil, zahrál výborně. Další útočník, Američan Paul Crowder, odehrál jen jeden a půl zápasu. Jeho kvalita byla vidět a doufám, že se zranění neodrazí na jeho výkonu. Mladý útočník Petr Beránek si svými výkony řekl o místo v sestavě. Pokud bude k hokeji přistupovat jako nyní, tak se bude zvyšovat jeho čas pobytu na ledě při zápasech. Ondra Fiala má vysokou kvalitu, ale trošku doplácel na zranění, které měl v loňské sezoně a také, že v Chomutově nehrál prim. My ho chceme využívat maximálně.

Počítáte s tím, že pošlete nějakého hráče na hostování?

Už ne, kádr je uzavřený. Poslali jsme na hostování do první ligy Jana Trojana a Davida Videlku do Berouna. Pak máme Dominika Piskoře a Patrika Nováka v MHL (juniorská soutěž KHL, pozn. red.), Daniela Opalka v Kadani. Nevím zatím, jak je to s Janem Podešvou. Byl na zkoušce v Šumperku, kde údajně neuspěl. Nevedlo se ani Jakubu Šaurovi v MHL v Patriotu Budapešť a je momentálně v Břeclavi, kde hraje druhou ligu.

Během přípravy jste zmiňoval ofenzivní hokej. Budete útočnou hru upřednostňovat?

Budeme se snažit o takový mix. Mužstvo by mělo časem během sezony samo poznat, kdy použít ofenzivní systém a kdy defenzivní. Kvalita herního projevu se bude zlepšovat s postupem odehraných utkání. Budeme ale chtít, aby nám útočný styl zůstal.

S jakým cílem jdete do sezony?

Vloni jsme si hodně zvedli laťku, když jsme se dostali do play off. Budeme si chtít minimálně zopakovat pozici, co byla vloni. Měli bychom se poohlížet i po lepším umístění, ale na druhou stranu musím říct, že kvalita EBEL bude minimálně o třicet procent vyšší, než byla vloni. Některá mužstva velmi výrazně posílila.

Koho tipujete na největšího favorita?

Podle mě to je Vídeň. Letos mají mužstvo par excellence. Velmi dobrý tým má Klagenfurt. Nahoře bude Villach a nesmím zapomenout na Graz. Ten angažoval hodně kvalitní hráče. Letos asi na tom nebude tak výsledkově dobře Lublaň a dva nováčci, Dorbin a Insbruck.

Novinkou je juniorka EBEL. Co na ni říkáte?

Vítám to. Pro rakouský hokej je to správná cesta. Loni jsme jim na společném sezení říkali, že by měli vtáhnout do hokeje více lidí, širší publikum. Pak to půjde vše nahoru. V pondělí jsme měli zahájení sezony, kde předseda EBEL Dieter Kalt chválil Znojmo, že ukázalo cestu a pomohlo k založení juniorské soutěže.

Dozvěděl jste se ještě něco zajímavého na této akci?

Měli jsme dvouhodinový mítink s hlavním rozhodčím a dostali mnohostránkový manuál. Jsou tam některé věci jiné než vloni. Přísněji se budou postihovat rvačky, takže by jich mělo ubýt.