Šli jste do neznáma. Jak se na EBEL díváte teď po základní části?

Úplně do neznáma jsme nešli. Soutěž jsme sledovali. Je ale něco jiného si to osahat přímo. Určitě nás překvapila kvalita soutěže. Je vyšší, než jsme si mysleli. Svůj cíl jsme splnili, když jsme neskončili poslední. Byl to ten první stabilizační krok v soutěži. Takže nemáme důvod k nespokojenosti.

Během sezony jste srovnával kvalitu EBEL s extraligou. Jak to nyní vidíte?

Jezdil jsem se ve volných dnech dívat na první ligu a na extraligu. Můj názor je takový, že s první ligou se to nedá srovnat ani náhodou. Viděl jsem dvakrát hrát Chomutov a kvalita EBEL je vyšší. Možná jeden či dva hráči Chomutova by ji mohli hrát. Celkově je ale úroveň o třídu níž.

Z extraligy jsem viděl většinu týmů. První lajna mužstva české extraligy by určitě byla i na úrovni nadstandardu v EBEL. Ovšem druhá a třetí lajna už by měla problémy. Když bych měl uvažovat o tom, jestli vzít českého hráče s platem pět až sedm tisíc euro, nebo za stejné peníze Kanaďana. Asi bych se přikláněl ke Kanaďanovi.

V čem je takový Kanaďan podle vás lepší?

V agresivitě. Když jde na led, tak je zvyklý, že musí vydat maximální energii a agresivitu. Český hráč bude pořád přemýšlet, jak se hovorově říká, jak s tím vyčůrat. To je špatně, tak se v téhle soutěži nedá hrát. Naši mladí hráči mohli kanadský způsob poznat na vlastní kůži. Myslím, že je to ovlivnilo po zbytek kariéry.

Domlouváte ještě nějaké posily?

Pořád mluvíme s agenty a skauty. Měli jsme zájem o Tomáše Hornu, který ale nakonec podepsal Českým Budějovicím. Za jeho plat bychom ale mohli vzít dva Kanaďany. Doufám, že nám to vyjde.

Teď odešel z mužstva Lubomír Vosátko. Nebude vám chybět?

Pustili jsme ho po zralé úvaze. Mělo to návaznost na nabídku, kterou jsme dostali, na jeho platové podmínky a výkony, které podával. Kdyby se nám ho podařilo nahradit právě nějakým Kanaďanem, bylo by to pro nás jen dobře.

Mluvil jste o mladých hráčích. Jak se srovnali s EBEL?

Někteří hráči to chytli hned ze začátku, někteří udělali proti loňsku velký skok, což mě těší. Některým se nedařilo. To je ale na rozbor až po skončení sezony. Jsem přesvědčený, že soutěž je všechny pozitivně ovlivnila.

Jeden z těch mladých, Adam Havlík, je vlastně i nejproduktivnějším hráčem týmu…

To je velké plus. Mluví se o Adamovi Havlíkovi, ale na stejnou úroveň stavím Kubu Stehlíka. Udělal obrovský skok dopředu a teď patří mezi naše nejlepší obránce. Pokud bude na sobě pracovat a mít takový přístup, jak měl dosud, tak má velkou šanci do budoucna.

Měli jste problémy s rozhodčími. Vy jste od nich dostal i pětizápasový trest. Jak se na ně díváte?

Musím to uvést na pravou míru. Něco jiného je, když máte mančaft natolik silný a zkušený, že se dokáže vyrovnat s chybami rozhodčích, na které i oni mají právo. Pokud ale je tým mladý a nezkušený, tak je chyby rozhodčích rozhodí. Nemá sílu se s tím vnitřně vyrovnat. Trenér vlastně za ty mladé převezme roli vůdce týmu. Pokud chcete hráče vyburcovat, tak to takhle uděláte.

Snažil jsem se kluky hecovat, aby zvedli hlavu, že jsme olympijští vítězové, mistři světa, máme Jágra. Z mé strany to byl takový vzkaz, dobře vy jste Kanaďani a my si z vás sedneme na zadek? Hokej jste doma pořádně nehráli a teď nám do Evropy přijdete vykládat, jak ho máme hrát. Tak to v žádném případě ne.

Chtěl jsem klukům ukázat, že jakmile si pustí Kanaďany nad sebe, tak ti toho využijí a seřežou je. Jejich mentalita je taková, že když vycítí, že jste slabší, tak vás zlikvidují. To jsem na ty kluky chtěl přenést, aby byli sebejistí. Myslím, že i když jsem kvůli tomu dostal trest a pokutu, tak jsem ji rád zaplatil.

Jaké máte cíle v nadstavbě?

Hrajeme osm zápasů a podle propočtů můžeme prohrát jen jednou, abychom se dostali dál. Každopádně máme před sebou velice těžkou část. Ostatní týmy posílily minimálně jedním hráčem. Naši kluci už v posledních zápasech vstřebali ten systém, který chceme, aby hráli. Věřím, že ho budou dodržovat a budou koncentrovaní na utkání. Čekají nás soupeři, které jsme vůbec neporazili, a které jsme naopak vždy porazili. Vyhrát nad Jesenicí je povinnost. Jestli ale postoupíme dál, tak to bude zázrak.