Párkrát za sezonu jedou tým podpořit i do vzdálenějších míst Bolzana, Innsbrucku nebo Záhřebu, které má dvaatřicetiletý organizátor nejraději. „Říkáme tomu trip. Jezdíme vlakem na tři až čtyři dny na malou fanouškovskou dovolenou třiceti lidí,“ řekl.

K dovolené patří i ubytování v místním hotelu. Fanklub však dlouho hledat nemusí. „Rezervuju vyhlédnutá místa tři měsíce dopředu,“ sdělil Maršalík.

Oproti České republice má skupina, která si neoficiálně říká Fan Club Orli Znojmo, možnost podívat se například na olympijský stadion nebo lanovkou po Dolomitech. „Před zápasem je čas na prohlídku města, kde se procházíme v dresech. Všichni nás vnímají dobře,“ těšilo rodáka ze Znojma.

K dobré pověsti přispívají ohlasy třeba z fanklubu maďarského Fehérváru. „S nikým nemáme vyhrocené vztahy. Tím, že jezdíme často do zahraničí, což je dražší záležitost, postupně odpadli problémoví fanoušci,“ těšilo Maršalíka.

VESELÁ CESTA
A jak vypadá pouť hokejových fanoušků do dalekých destinací? „Mezi povinnou výbavu patří dres a šála, pivečko nebo víno. Cestou probíráme hokej, rozeřváváme se a zpíváme,“ vtipkoval organizátor výjezdů.

Veselo je v autobuse i cestou domů po vyhraném zápase. „Rád vzpomínám na to, když jsme utíkali na benzinku pro šampus,“ sdělil.

Fanklub čítá kolem stovky lidí, nejmladším je kolem patnácti, nejstarším přes padesát let. Obzvlášť si Maršalík cení manželů Milana a Drahy, kteří si říkají Orel a Kely. „Už je tradice, že na výjezdu zastavíme na raut, který nám oni nachystají. Tlačenky, bůček, maso, buchty,“ přiblížil Maršalík, který pracuje jako inženýr železniční dopravy.

Fanoušci Orlů Znojmo jsou velká rodina. Jezdí na dovolenou a nechybí ani pozvání na svatbu. „Vezmeme dresy, vlajky, bubny a jde se,“ vysvětlil Maršalík.

S hráči týmu se často zastaví na ulici a povídají si. „Můžeme se s nimi bavit o čemkoli. S cizinci je to složitější. Když jsou noví, nepoznávají nás. Ale i Colton Yellow Horn už nás po pár měsících znal,“ objasnil vztahy Maršalík.

LUCIE PINKOVÁ