Předchozí
1 z 5
Další

Colton Yellow HornColton Yellow HornZdroj: Deník/Lubomír Stehlík

COLTON YELLOW HORN. Když se tento nevelký kanadský forvard s indiánskými kořeny v roce 2015 objevil ve Znojmě, působil jako zjevení.

Nejen svým příjmením a tím, že byl jediným Kanaďanem v kádru, ale také svými výkony na ledě. K Orlům se totiž kanadský světoběžník dostal z Japonska, kde hrál asijskou ligu a tak se od něj neočekávaly divy.

Jenže ve Znojmě dokázal, že je rozhodně hráčem evropské úrovně a v ročníku 2015/2016 byl jedním ze základních kamenů Orlů v historické sezoně, kdy klub dokráčel až ke stříbru v rakouské soutěži EBEL.

Řádil už v základní části, kdy sbíral bod na zápas, ale pravé inferno rozpoutal až v play-off. Tam nasbíral devětadvacet bodů v osmnácti zápasech a jasně ovládl produktivitu vyřazovacích bojů.

Nikdo se tudíž nedivil, když v létě dostal pozvánku do české extraligy. Vybrala si ho totiž Plzeň. Tam ale vydržel jen jedenáct zápasů, než se vrátil do Znojma. Na jihu Moravy si udržel bilanci víc než bodu na zápas, ale Orlům se předcházející snovou sezonu zdaleka napodobit nepovedlo a na jaře 2017 skončili ve čtvrtfinále play-off.

Yellow Horn zůstal ve Znojmě ještě následující sezonu 2017/2018, která byla naopak nejhorší v historii klubu v rakouské soutěži. V EBEL se Orli poprvé nedostali do play-off a i Žlutý roh, jak zní v překladu jeho příjmení, zaostal za svými bodovými příspěvky z předcházejících sezon.

Následně dal jihu Moravy sbohem. Kde je kanadský světoběžník dnes? V uplynulém ročníku oblékal dres anglického Coventry.

André LakosAndré LakosZdroj: Petr Hubáček

ANDRÉ LAKOS. Legendu rakouského hokeje přivábilo Znojmo v lednu 2016, čímž doplnilo jeden z rozhodujících dílků úspěšné skládačky,díky níž se Orli dostali senzačně až do finále EBEL. Tehdy pětatřicetiletý 201 centimetrů vysoký pořízek se sice u Orlů rozjížděl pozvolna, ale v play-off se zařadil mezi klíčové muže družiny trenéra Jiřího Režnara.

Účastník devíti světových šampionátů a dvou olympiád dojížděl domů do Vídně ze Znojma každý den, přesto se v kabině Orlů zabydlel a na jihu Moravy zůstal i v sezoně 2016/2017.

Poté se tento světoběžník vydal do druhé německé soutěže, odkud se ještě na jih Moravy vrátil. Definitivní sbohem dal Znojmu v nepovedeném roce 2018, kdy se Orli nedostali ani do play-off.

Trojnásobný vítěz EBEL následně ještě zkoušel štěstí v Kladně, ale v roce 2020 profesionální kariéru ukončil.

Anthony LucianiAnthony LucianiZdroj: Deník/Lubomír Budný

ANTHONY LUCIANI. Při příchodu do Znojma v roce 2018 předcházela kanadského útočníka s italskými kořeny pověst problémového hráče.

Pod charismatickým koučem Miroslavem Fryčerem se ale Luciani ve Znojmě našel a destinaci na jihu Moravy si zamiloval. Vždyť v dresů Orlů odehrál 146 zápasů, nejvíc ze všech cizinců v klubové historii.

Na jihu Moravy se zařadil mezi nejdůležitější a nejoblíbenější hráče. Hned v první sezoně 2018/2019 pomohl k návratu Orlů do čtvrtfinále play-off EBEL 52 body v základní části. V následujícím ročníku svou bilanci ještě vyšperkoval o deset bodů a stal se druhým nejproduktivnějším hráčem soutěže.

Ve Znojmě nyní třiatřicetiletý forvard zůstal i poté, co klub na přechodné období zamířil kvůli koronaviru do druhé české ligy.

Z té se stačilo odehrát jen pět zápasů, než sezonu předčasně ukončili, takže si Luciani vyzkoušel i kratičké angažmá v Kometě Brno, jejíž dres oblékl na tři zápasy. Poté zamířil do Litoměříc, než se vrátil do rakouské EBEL v dresu Dornbirnu.

Na sezonu 2021/2022 se ale vrátil k Orlům, kteří zažili comeback do nově pojmenované rakouské soutěže ICEHL. Znovu byl výraznou tváří a 51 body přispěl k postupu do play-off.

Zřejmě definitivní sbohem dal Luciani Znojmu loni v létě, kdy Orli nadobro opustili rakouskou soutěž a vrátili se do druhé české ligy. Luciani se přes druhou švédskou ligu vrátil do rakouského Villachu, kde má podepsáno i na příští sezonu.

Allan McPhersonAllan McPhersonZdroj: Deník/Romana Holišová

ALLAN MCPHERSON. Už šestadvacet kanadských hokejistů si zahrálo za Znojmo, jen málokdo ale prožil na jihu Moravy bodově tak povedenou sezonu jako Allan McPherson v ročníku 2018/2019.

Tehdy sedmadvacetiletý forvard přitom málem sekl s profesionálním hokejem. Ze třetí nejvyšší zámořské soutěže ECHL šel zkusit štěstí do druhé švýcarské ligy, odkud přistálo laso právě ze Znojma.

A u Orlů McPherson po boku Lucianiho řádil, když si připsal 54 bodů ve 43 duelech a notnou měrou dopomohl klubu k návratu do play-off. Poté se vydal na Slovensko, kde si zahrál za Zvolen a Košice.

Sasu HoviSasu HoviZdroj: Deník/Romana Holišová

SASU HOVI. Finský showman v bráně se proslavil především na svých štacích ve Slovanu Bratislava, Vsetíně a Kometě Brno, ovšem závěr kariéry strávil ve Znojmě.

Orli ho angažovali na konci září roku 2013, kdy se Hovi vracel po ročním psychickém odpočinku od hokeje, při němž se věnoval studiu. A gólman malý vzrůstem, ale velký výkony ve městě u rakouských hranic nezklamal. Naopak. Ve Znojmě odchytal v základní části 43 zápasů s procentuální úspěšností zásahů 92,1 %. Poté v pouhých jedenatřiceti letech ukončil kariéru.