Střílej. Přihraj. Chytej. Základní pokyny pro hru nechybí ani na taktických poradách hokejových Orlů, znojemský celek do nich ovšem musí v letošním ročníku přidat ještě jeden: neoplácej. Vedoucí tým mezinárodní soutěže EBEL momentálně čelí hněvu soupeřů, kteří jihomoravskému zástupci v soutěži nic nedarují. „Někdy je opravdu těžké udržet nervy na uzdě," připustil znojemský útočník David Bartoš.

Orli se po třech výhrách a jedné porážce ocitli na prvním místě, což se zejména ambiciózním rakouským soupeřům ani trochu nelíbí a na ledě se jiskří. „Hrajeme s nejmenším rozpočtem v soutěži a porážíme silné týmy. Je to jako dominový efekt, manažeři tlačí na trenéry, trenéři na hokejisty a ti se rvou o své platy. Naši hráči pak neustále čelí klepnutím hokejky do nártu po buly a podobným věcem," mračil se kouč Orlů Jiří Režnar.

Soupeřům se následně nelíbí ani to, že Orli hledají zastání u rozhodčích. „Jsou to samé sekyrky, háčky, provokace. Chceme na to rozhodčího upozornit, soupeři na nás pak hulákají, že pořád brečíme," posteskl si na klubovém webu obránce Lubomír Štach.

Při jediné dosavadní porážce 1:7 ve Vídni sudí na každé straně vyloučili dokonce jedenáct hráčů. „Soupeř se na nás připravil, ale my se takové hře nesmíme přizpůsobit, neoplácet. Každá přesilovka může hrát pro nás, z každé může padnout gól," nabádal Bartoš. „Je to pro nás škola trpělivosti," uznal Režnar.

Zatímco soupeři praktikovaný „kanadský" styl není pro Orly příliš příjemný, jeden kanadský prvek do jejich hry zapadl náramně. Útočník Colton Yellow Horn na startu sezony exceluje v produktivitě a s pěti góly a čtyřmi asistencemi vévodí všem hráčům v EBEL. „Výborně si sedl celý útok s Bartošem a Ondrou Šedivým. Colton má zatím trochu problémy s bráněním, ale ti dva za něj zaskočí," pochvaluje si Režnar.

Formace komunikuje především anglicky. „Colton nám říkal, že se plánuje naučit jedno české slovo každý den. Takže jsme zatím u angličtiny," pousmál se Bartoš. „Je skvělé, že teď se nám daří, ale za týden už může dávat góly zase někdo jiný," zůstal při zemi útočník, který nasbíral pět asistencí.

Orlům se zatím daří praktikovat nový styl s aktivnější celoplošnou hrou. „Ještě ho ale potřebujeme pilovat dál. Propadli jsme jen ve Vídni, kde jsme dostali tři góly za dvaatřicet vteřin. Jako Lewandowski," našel Režnar přirovnání k úterním pěti brankám fotbalisty Bayernu za patnáct minut zápasu s Wolfsburgem.

Bodování Ebel
Produktivita po 4. kole:
9 – Colton Yellow Horn (Znojmo, 5 gólů + 4 asistence)
6 – Ben Walter (Salcburk, 1+5), Anze Ropret (Lublaň, 2+4), Troy Milam (Vídeň, 2+4)
5 – David Bartoš (Znojmo, 0+5) a sedm dalších hráčů.