„Potvrdil mi to jeho syn Roman, který ho našel. V sobotu s kluky nejel na zápas, protože mu bylo špatně. V neděli měl jet s dětmi taky, ale nebral telefon a nereagoval ani na zprávy,“ uvedl pro Deník Miroslav Stavjaňa, předseda klubu HC Uherské Hradiště.
Tyto informace potvrdila i policejní mluvčí Monika Kozumplíková, podle níž objevil tělo 52letého muže v jedné z obcí na Zlínsku rodinný příslušník. Koronerka na místě neurčila příčinu úmrtí. „Byla nařízena pitva,“ řekla Kozumplíková.
Čechmánek neměl vážné zdravotní problémy. Alespoň si to myslí Stavjaňa. „Nemocný nebyl. A že by spáchal sebevraždu? To je úplný nesmysl,“ prohlásil natvrdo.
Zdravý chlap s optimismem
Podle předběžných výsledků bylo vyloučeno cizí zavinění a pravděpodobně nešlo ani o sebevraždu.
Ještě v sobotu večer si Stavjaňa s Čechmánkem volal, řešili spolu sobotní utkání, ze kterého se olympijský vítěz z Nagana omluvil. V neděli měl trojnásobný mistr světa vyrazit s jiným uherskohradišťským žákovským týmem do Kopřivnice, na sraz ale nedorazil.
Nemohl. Už byl po smrti.
Bolestivá zpráva o úmrtí šéftrenéra mládeže celku ze Slovácka jej velmi zasáhla. „Pro všechny z nás je to strašná rána, něco nečekaného. Největší břímě ale nese rodina. Roman měl tři děti. Byl to zdravý chlap, čišel optimismem,“ tvrdí Stavjaňa.
Šéf klubu ze Slovácka angažoval někdejšího vynikajícího brankáře a reprezentanta na začátku letošního ročníku. Čechmánek měl v Uherském Hradišti na starosti veškerou mládež. Sám trénoval oba týmy starších žáků a jedno družstvo mladších žáků.
Chrudimský rodák Roman Čechmánek patří k nejúspěšnějším hráčům v novodobé historii českého hokeje. Dlouhá léta patřil ke klíčovým oporám Vsetína, který v 90. letech i díky svéráznému Valachovi v brance zcela opanoval tuzemskou extraligu.
Čechmánek byl v roce 1994 už u postupu Vsetína do nejvyšší soutěže, v níž pak vychytal pět mistrovských titulů v řadě. Už předtím měl na kontě i federální titul s Jihlavou, tam se ale do branky příliš nedostal.
Vsetínské úspěchy udělaly z urostlého gólmana s neortodoxním stylem domácí hvězdu, což následně podtrhly i Čechmánkovy úspěchy s reprezentací. Má zlato z olympiády v Naganu, kde kryl záda Dominiku Haškovi, třikrát se stal mistrem světa.
Po kariéře přišly trable
V roce 2000 debutoval v NHL, kde strávil čtyři sezony v dresu Philadelphia Flyers a Los Angeles Kings. Jeho výkony v základní části byly často velebeny, postupně ale získal – trochu smolně – pověst brankáře, kterému to nejde v play-off. I proto se v zámoří neprosadil ještě víc.
Po skončení hráčské kariéry se věnoval podnikání, v němž bohužel zdaleka nebyl tak úspěšný jako na ledě. Jeho projekty (obchod s vínem, minipivovar, nemovitosti) skončily u soudu, Čechmánek byl nakonec odsouzen za podvod (tři roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let).
V posledních letech se Čechmánek věnoval především trenéřině, naposledy vedl mládež v Uherském Hradišti.
Vizitka Romana Čechmánka
Narodil se 2. března 1971 v Gottwaldově. Byl český hokejový brankář, agent a trenér. Stal se olympijským vítězem, trojnásobným mistrem světa a několikanásobným vítězem české a československé nejvyšší hokejové soutěže. Má tři děti - Kateřinu, Romana a Jakuba.
S hokejem začínal „Čaman“ ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově). Svojí premiéru v nejvyšší soutěži zažil ještě ve své vojenské službě, kdy se oblékl do dresu Zlína a později taktéž Dukly Jihlavy. Poté však z tuzemské nejvyšší hokejové scény na dlouhou dobu zmizel do druholigového Hodonína.
Zlom pro něj nastal až s nástupem "Vsetínské éry". V sezoně 1993/94 s ním postoupil do nejvyšší soutěže a zároveň započal onu vsetínskou pětiletou šňůru obhajoby mistrovského titulu.
V letech 94-99 byl pětkrát v řadě korunován trofejí pro nejlepšího brankáře soutěže. Po sezoně 1999-2000, kdy Vsetín prohrál finále se Spartou, se rozhodl pro kariéru v NHL.
Za oceánem odchytal ve čtyřech sezonách za týmy Philadelphia Flyers a Los Angeles Kings celkem 212 zápasů. Byl držitelem William M. Jennings Trophy. V historické tabulce gólmanů s nejlepším brankovým průměrem je společně s Tinym Thompsonem na pátém místě (2,08 branky na zápas).
Jelikož se mu dařilo na extraligovém ledě, přišla automaticky nabídka od národního týmu. V roce 1996 ve Vídni vybojoval pro ČR zlatou medaili, na ledě se však neobjevil. Po nástupu Ivana Hlinky se stal brankářskou jedničkou a z Helsinek přivezl bronzovou medaili. Podílel se také na úspěchu na ZOH 1998 v Naganu, kdy spolu s Milanem Hniličkou kryli záda ďábelskému Dominiku Haškovi! Další titul přidal z Petrohradu, Helsinek a na ZOH se opět objevil v Salt Lake City.
Hráčskou kariéru ukončil v roce 2009 a o čtyři roky později se stal asistentem trenéra prvního mužstva SHK Hodonín. V roce 2015 trénoval prvoligovou juniorku Vsetína. V sezoně 2016/2017 přijal nabídku pozice hlavního trenéra A-týmu HC Bobři Valašské Meziříčí. V průběhu sezony 2017/2018 přešel v rámci stejné ligy do týmu SHK Hodonín, tentokrát jako hlavní trenér, odkud byl odvolán v srpnu 2018. Od roku 2019 byl trenérem univerzitního týmu zlínské Univerzity Tomáše Bati UTB Zlín hrající EUHL. Poté se věnoval trénování mládeže, naposledy - od roku 2023 - působil coby šéftrenér u mládeže v HC Uherské Hradiště.
Vizitka v číslech
Kariéra: TJ Gottwaldov (88–89), Hodonín (2. liga), Zlín, (89–90), HC Dukla Jihlava (90–91), Zlín, Olomouc (91–92), Hodonín – (1. liga 92–93), Vsetín (1. liga, 93–94), Vsetín (94–00), Philadelphia Flyers (NHL, 00–03), Philadelphia Phantoms (AHL, 00–01), Los Angeles Kings (NHL, 03–04), Vsetín (04–05), Karlovy Vary, Hamburg Freezers (Německo, 05–06), Linköpings (Švédsko),Třinec (06–09).Největší úspěchy: 1× zlato ZOH Nagano (98), 3× zlato z MS (96, 99, 00), 2× bronz z MS (87, 98), 1× bronz SP (04), 6× zlato v nejvyšší soutěži ČR/ČSSR (1× Jihlava 90–91, 5× Vsetín (94–95, 95–96, 96–97, 97–98, 98–99), 1× stříbro Vsetín (99–00), 1× bronz MS 20letých (91).
Individuální úspěchy: 5× nejlepší brankář extraligy (94–99), nejlepší hráč play off (96–97), William M. Jennings Trophy (02–03).Draft NHL: V roce 2000 jako 171. celkově týmem Philadelphia Flyers.
Premiéra v extralize: 17. února 1989: 8. kolo: Kladno - Gottwaldov 5:4.