„Nemůžeme být spokojené, protože jsme všechny tři zápasy prohrály. Rusky tady neměly tak kvalitní kádr jako na šampionátu v Ottawě. Mohly jsme je porazit," začala s hodnocením obránkyně Petra Herzigová, která s hokejem začínala ve Znojmě.

V prvním duelu prohrály Češky 2:3, poté následovala další těsná porážka 1:2. V úterý v závěrečném zápase, ačkoliv nejprve vedly 1:0, už žádný gól nepřidaly, zato ruské hokejistky jim nasázely šest branek. „Nejlepší byl asi náš první zápas. Ten byl takový nejvyrovnanější," dodala Herzigová.

I hlavnímu trenérovi českých hokejistek, kterým se po vypadnutí týmu z elitní skupiny mistrovství světa stal dřívější asistent Jiří Vozák, se nejvíce líbilo první střetnutí. „V něm jsme byli lepší, měli jsme více šancí než Rusky. Ve druhém zápase se nám povedla pouze třetí třetina. V posledním zápase jsme opět neproměňovali šance a kvůli hrubým chybám jednotlivých hráček jsme dostali góly. Soupeřky jsme přitom přestříleli. Proměňování šancí je slabina našeho týmu už delší dobu," konstatoval trenér.

Ženská reprezentace se do Znojma vrátila opět po roce. „Vloni se nám ve Znojmě líbilo, a tak jsme sem přijeli zase. Jediná věc, která je letos trošku negativní, že se zrovna rekonstruují kabiny," poznamenal Vozák.

Vloni se Češky potkaly na kempu se Slovenkami, letos to byly Rusky. „Nabídly se, že s námi chtějí hrát. Pro nás to je velká čest. Asi si nás nevybraly náhodou, protože s nimi hrajeme vyrovnané zápasy," dodal trenér.

Ruské hokejistky jsou v elitní skupině, na letošním mistrovství světa skončily třetí. Nyní se připravují na olympiádu v Soči. „Chtěli bychom tam získat medaili. Češky jsme si vybrali, abychom vyzkoušeli různé styly hokeje. Ve Znojmě se nám moc líbilo. Jsou tady velmi hezké starobylé budovy," chválil generální manažer ruského ženského týmu, bývalý slavný hokejista Alexej Jašin.

I domácí hokejistky mají manažera zvučného jména. Od letoška jím je David Moravec, který se právě s Jašinem potkával při zápasech coby hráč, například ve slavném finále v Naganu. „U žen byla tato pozice volná. Chtěl jsem holkám pomoct. Chodím s nimi trénovat i na led. Mám takovou spojenou funkci," přiblížil Moravec, jak se k ženskému týmu dostal.

V ženském hokeji vidí určitá specifika, zejména co se týče psychiky hráček. „Ženské jsou takové více vztahovačné. Chlapi si to řeknou pěkně od plic a jdou od toho. Holky se to snaží více rozebírat a berou to moc na sebe. Na tom také pracujeme. Je to mužský sport a je potřeba k tomu tak nějak přistupovat. Ne každá to dovede," zamyslel se. Nějaké hašteření mezi hokejistkami řešit nemusí. „Máme perfektní kolektiv. Z toho jsem hodně překvapený," podotkl.

Když byl aktivním hokejistou, padl kvůli svému atraktivnímu vzhledu do oka nejedné fanynce. Jak to má s děvčaty v týmu? „Na to se musíte zeptat jich, jak na mě pohlíží. Mám už nějaké křížky za sebou a tady jsou mladé holky," usmál se čtyřicetiletý bývalý hráč. „Chovám se k nim jako profesionál. Radím jim po sportovní stránce, snažím se jim i jako manažer vyhovět. Za to ale od nich chci stoprocentní přístup na tréninku," přiblížil Moravec, který má olympijské zlato, dvakrát vyhrál titul mistra světa a dvakrát byl na světovém šampionátu třetí.

„Pro nás je to velký přínos, že je s námi v týmu. Má hodně zkušeností a může nám toho hodně dát," chválila působení Moravce v ženském nároďáku Herzigová. Hokejistka pocházející ze Znojma je již stálicí ženského hokejového týmu. Za sebou má hodně smolnou sezonu. S reprezentací vypadla z elitní skupiny, neprobojovala se na olympiádu a se Slavií, ve které hrála, nezískala po dlouhé době český titul. „Ve Slavii mi skončilo hostování ze Znojma. Ještě mám otevřené, kam půjdu hrát. Dostala jsem nabídku jít zpátky do Finska a pak má o mě zájem Petrohrad," prozradila hokejistka.

Českou hokejovou reprezentaci žen čeká příští rok mistrovství světa divize I. To se bude konat v dubnu v Přerově a Češky si na něm budou chtít vybojovat návrat do elitní skupiny.