O cestu zpět k našim jižním sousedům usiluje investiční skupina pod vedením Hynka Blahy a bývalého hokejisty Radima Antonoviče. Ta je v úzkém kontaktu s vedením Orlů a probíhají i jednání o případných změnách ve vlastnické struktuře klubu. Pokud všichni účastníci dojdou ke shodě, mohli by Jihomoravané hrát mezinárodní soutěž už od následující sezony 2024/2025. "Úspěch této snahy bude záviset mimo jiné také na vzájemných jednáních s vedením soutěže a splnění řady přísných přístupových kritérií," uvedli Orli v prohlášení.

Zároveň v něm stojí, že fanoušci ve druhém největším městě Jihomoravského kraje o hokej nepřijdou. Tým by od srpna pokračoval v tuzemské druhé lize s tím, aby se do ICEHL vrátil v dalším soutěžním ročníku.

Znojemští hokejisté (v bílém) uzavřeli své působení v Chance lize v rámci 52. kola s Litoměřicemi. Nyní se čeká, jak to bude ve Znojmě vůbec s hokejm.
Sestup hokejových Orlů ještě možná není definitivní. Ve hře je i odkup licence

Orli mají s mezinárodní soutěží dlouhodobě zkušenosti. Poprvé ji okusili v letech 2011 až 2020. Nejlepší sezonu zažili v ročníku 2015/2016, kdy vybojovali titul vicemistra tehdejší EBEL. Po krátké anabázi, kdy Znojemští z koronavirové nejistoty zkusili českou druhou ligu, jejíž ročník 2020/2021 byl zrušen právě kvůli pandemii, podruhé nakoukli za hranice do nynější ICE Hockey League v sezoně 2021/2022. Zde skončili ve čtvrtfinále play-off.

Následovaly ambiciózní plány dostat se během několika roků až do české extraligy, kdy Orlům pomohlo suverénní ovládnutí druhé ligy v sezoně 2022/2023 a postup do Chance ligy. Tady však v uplynulém ročníku svěřenci trenéra Václava Baďoučka narazili. Z padesáti dvou zápasů dokázali vyhrát jen šestnáct duelů a dohromady získali za celou sezonu sedmapadesát bodů. To na setrvání v první lize nestačilo a poprvé v novodobé historii Orlů následoval sportovní sestup do druhé ligy.

Znojemští hokejisté (v bílém) uzavřeli své působení v Chance lize v rámci 52. kola s Litoměřicemi.
OBRAZEM: Hokejové Znojmo v rozlučce s Chance ligou podlehlo Litoměřicím

Po sezoně byli fanoušci nervózní, jestli hokej ve Znojmě vůbec přežije. Naději jim dalo zastupitelstvo města, které až po skončení základní části Chance ligy na svém mimořádném zasedání schválilo stejnou dotaci jako vloni a jasně deklarovalo, že hokej bude podporovat i nadále.

Mimo jiných scénářů jako odkup licence některého klubů z první ligy, anebo znovu druhá liga, byl na stole spekulace o případném návratu do Rakouska. Prohlášení Orlů o jednáních o novém vlastníkovi a snahách vrátit se do ICEHL je jasným signálem, že ledy se hnuly.

Znojemští hokejisté (v bílém) porazili doma v 50. kole Chance ligy Vsetín 6:3.
Naděje Orlů na setrvání v Chance lize žije. Porazili Vsetín

Noví zájemce Radim Antonovič hrál v minulosti hokej například za Prostějov, Šumperk nebo polský Sosnowiec. V současnosti působí jako partner a obchodní ředitel v investiční firmě Finom Group. Jeho společník Hynek Blaha pak podle informací z obchodního rejstříku vlastní společnost HB Production, jež se zabývá přípravou a realizací sportovních, kulturních a společenských akcí. Navíc Blaha stojí ve vedení zájmového spolku Sportovní akademie Znojemska, který pořádá amatérskou Znojemskou hokejovou ligu.