V lednu mu bylo teprve dvaadvacet let, přesto už toho v kariéře stihnul celkem hodně. Obránce Jaroslav Mrázek, který bude v nové sezoně oblékat dres Znojemských orlů, přišel na jih Moravy na hostování ze Sparty. Zkušenosti ale nasbíral nejen v republice, okusil i zámořské angažmá a oblékl dokonce reprezentační dres.

Do Znojma jste přišel z hlavního města, ale rodilý Pražák nejste, jak jste se dostal do Sparty?

Narodil jsem se v jižních Čechách, konkrétně v Milevsku. Do Prahy jsem šel za hokejovou kariérou, když jsem hrál za dorost.

Do týmu Sparty jste prý přišel až po doporučení svého někdejšího spoluhráče.

To je pravda. Měl jsem nabídky z Českých Budějovic, Karlových Varů a z Plzně a byl jsem tak na devadesát procent rozhodnutý, že půjdu do Plzně. Jenže dva dny před podepsáním smlouvy se mi ozvala Sparta.

Ta nabídka vás určitě lákala, viďte.

Věděl jsem, že rok předtím tam šel můj kamarád a spoluhráč z Milevska. Tak jsme si dali sraz a on mi řekl, že jsou na Spartě velmi dobré podmínky. Nakonec jsem na Spartě podepsal.

Jaké bylo angažmá ve Spartě?

Na jednu stranu dobré, ale do A-týmu je tam hodně těžké se prosadit, mají tam už hotové hráče, mladí kluci to tam nemají zrovna lehké.

Takže jste jezdil na střídavé starty?

Jezdil jsem do Berouna, dva měsíce jsem byl na Kladně. Další rok jsem šel na střídavý start do Brna a potom do Vítkovic, kde jsem působil až do konce sezony.

Co očekáváte od svého působení ve Znojmě?

Hlavně se chci prosadit do základního kádru a hrát stabilně extraligu.

Po skončení sezony byla nabídka ze Znojma jediná, nebo vás chtěli i jinde?

Měl jsem nabídky i odjinud, ale ozvalo se Znojmo a já se celkem rychle rozhodl pro něj.

Letní příprava hodně hráčů bavila, vás také?

Každý říká, že je to nejhorší období sezony, ale mně třeba přijde horší období po Vánocích. Tady mě letní příprava bavila, byla pestrá a rychle utekla. Máte za sebou i reprezentační dres, na mistrovství světa osmnáctek v roce 2004 jste dokonce s týmem získal bronz. Je to pro mě asi dosavadní vrchol, považuju tuhle medaili rozhodně za velký úspěch.

Jaké další cíle před sebou máte?

Chci hrát v extralize. To se ale bude odvíjet od toho, jak se mi bude dařit a jestli se mi budou vyhýbat zranění.

Zkušenosti jste nasbíral i v zámoří, hrál jste za juniorku v Toronto St. Michaels Majors. Proč jste se rozhodl vrátit domů?

Byl jsem v Torontu dva roky, po prvním roce jsem byl se sezonou spokojený tak na osmdesát procent. Potom mě poslali na kemp New York Islanders. Druhý rok byl herně ještě trochu lepší, ale nabídka z NHL nepřišla, takže jsem se vrátil zpátky domů.

Ve Znojmě se většinou každému líbí rodinná atmosféra a špičkové zázemí, jak je to u vás?

Já jsem tady velice spokojený, všechno mám blízko, je tu klid, žádný větší ruch. Oproti Praze je to pro mě obrovská změna, a to nejenom co se týče dopravy.

Prý jste kdysi hrával i házenou, je to pravda?

To hrávala moje sestra, ale spíš jen tak pro zábavu, už nehraje. Já jsem byl snad na jednom tréninku, čekal jsem, že přijdeme do haly, vezmeme si balony a budeme házet. Jenomže jsme šli zrovna ven běhat, tak jsem v parku odběhl jedno kolečko a běžel jsem domů. (smích)

Máte sport v rodině?

Ani ne, sportuju asi jenom já. Vlastně mě k tomu přivedla mamka, to ona nade mnou musela držet buč, protože když mi bylo deset, umřel mi táta. Bez ní bych tady, u hokeje, nikdy nebyl.

Co vás dokáže motivovat?

Vítězství a radost z hokeje.

Máte i tradiční předzápasové rituály?

Některé rituály mám, ale nějak zvlášť je nedodržuju. Rozhodně na ně nesvádím prohru.

Jste vyučený v oboru kuchař-číšník, vaříte, jak se říká, často a rád?

Určitě ne, ale občas si něco uvařím. Složitější jídla ale nedělám, žádná svíčková nebo tak. (smích)

Bydlíte ve Znojmě s přítelkyní a svým labradorem, nebo jste tu sám?

Labrador Amálka tu se mnou občas je, stejně jako přítelkyně. Ona má práci v Praze a nechce se jí vzdávat, já ji k tomu nechci nutit, aby se sem stěhovali. Dvouletou Amálku hlídáme na střídačku.

Jak se vám jeví kádr Znojma před nadcházející sezonou? Pár zápasů už máte za sebou…

Je tady výborný kádr a skvělá parta. Do začátku ligy se to bude podle mě ještě vylepšovat, v sezoně určitě uděláme dobré výkony.