Znojemské Orly trénuje v mezinárodní soutěži EBEL přes rok. Jeho svěřenci v pátečním posledním domácím utkání základní části porazili Salzburg 5:2. Zlomili tak prokletou sérii šesti prohraných zápasů v doma. „Věřím, že nás to nakopne. V těchto fázích se nedíváte na individuality, ale mančaft jako celek,“ tvrdí v rozhovoru pro Znojemský deník. Po nedělním utkání v chorvatském Záhřebu čeká tým z města nad řekou Dyjí nadstavbová část EBEL, jež startuje v úterý 12. února.

Zažil jste za svou trenérskou kariéru sérii, v níž jste šestkrát za sebou doma prohrál?
Za mých pětadvacet let zkušeností na lavičce ne. Venku ano, ale celkově sérii, když počítám od prvního zápasu, tak jsem byl opravdu překvapen a nepamatuji to.

Čemu neúspěšnost přičítáte?
Od prvopočátku tvrdím, že to je v hlavách. Psychika. A též, jak se k výkonu hráči individuálně postaví. Jednoduše.

Myslíte, že venku hráči vědío těžší situaci a doma počítají s lehčím prostředím?
V podvědomí určitě hraje roli, že doma to půjde samo, ale když se dostaneme pod tlak a v prvních šesti minutách nejsme schopni využít šance a následně nám stačí blbý gól… a potom už se vezeme.

Také diváci zcela jistě pociťují nervozitu.
Já se jim nedivím. Je pomalu konec sezony. Doufejme, že ještě bude trvat déle. Opravdu je obdivuji, že se ještě chodí v takovém počtu dívat na výkony, které od začátku předvádíme.

Na druhou stranu v pátek proti Salzburgu fandili dostatečně, když jste na začátku prohrávali. Neslyšel jsem žádný pískot.
Přesně toto klukům pomůže. Vy víte, jak jsme sehráli přesilovku, v níž jsme obdrželi branku a málem dostali další gól. Za normálních okolností diváci pískají a dnes nás opravdu podrželi. Hochy nedostali pod větší tlak, který na ně byl vyvíjen.

Proti Salzburgu jste na poslední pátý gól využili důležitou přesilovku. Zlepšuje se jejich proměňování? Ještě před pár zápasy jste s nimi docela bojovali…
Doufám, že jsme se odrazili správným směrem. Nechci situaci zakřiknout, ale za sezonu jsme poznali, že naše mužstvo je v jednom zápasu famózní a ve druhém si sami všechno zkomplikujeme. Věřím, že nyní se zvedáme.

Vaši svěřenci mají po celou sezonu navrch oproti silnějším týmům a proti slabším nestíhají. Co za tím je?
Ve fyzické kondici jsme dobře připravení. Možná se opakuji, ovšem jak jsem říkal – je to v hlavě. Neplatí individuálně myslet. Když chcete něco uhrát, musíte v první řadě vše vsadit na mančaft. Ne na své body. Kluci si to uvědomují. Nyní bych mohl juchat a skákat, že to tam je. Ale v koutku duše musí existovat naděje po celou sezonu, což je gró hry.

Víte, kdy budete hrát nadstavbovou část?
Začínáme 12. února. Kdos kým, to nevím. Musí se to rozhodnout tento týden podle tabulek.

Jak kádr Orlů poznamenal odchod hokejisty Ryana Kujawinského (rozvázal smlouvu na vlastní žádost, protože měl vážné problémy s třísly a doma v Kanadě podstupuje léčení – pozn. red.)? Ztížila se tím cesta do play-off?
Je ho škoda. Proti soupeři byl herně i opticky výrazný. Když ztratíte tak dobrého hráče, musíte se s tím smířit.

Existuje naděje, že by začal za Znojmo znovu hrát? Třeba další sezonu?
Nevím, jak to s ním vypadá. Dlouho jsme si nepsali. Odjížděl. Chce se dát stoprocentně do pořádku.

Mrzel ho odchod?
Mrzel. Hodně. Na jeho obranu – takového cizince jsem nezažil. Aby obětoval svůj plat a chtěl se dát dohromady. Místo aby seděl na tribuně, tak odjel, což svědčí o hodně pozitivním charakteru.

Jak hodnotíte výkon brankáře Lassily?
Kdyby nebylo jeho, tak nejsme ani tam, kde jsme teď. Že měl výpadek? Prostě se to občas stane. Nyní si odpočinul. Výborně jej zastoupil Hali (Tomáš Halász, druhý brankář HC Orli – pozn. red.). Lassila ví, o co jde.

V nadstavbě bude chybět chorvatské mužstvo Záhřebu, jež skončilo v EBEL v neděli. Klub se rozpadl z finančních důvodů. Bude nadstavba trvat kratší dobu?
Neřekl bych kratší, ale zajímavější. Už jedeme na adrenalin.

V rakouském tisku se objevila zpráva, že znojemští hokejisté by příští rok neměli v rakouské lize EBEL. Nemáte o tom konkrétnější informace?
Já jsem slyšel tutovou zprávu, že budeme hrát místo Chomutova nebo Kadaně (na celé kolo se ironicky směje). Spekulace jsou od toho, aby novináři měli o čem psát. Opravdu nic nevím, musíte se tázat jinde. Nikdo neví, co bude. Zatím se soustředíme, ať se vztyčenou hlavou dokončíme nynější sezonu.