Do kvalifikační nadstavby, z níž postoupí tři nejlepší do play-off, vstoupí ze třetího místa se čtyřbodovou bonifikací. „Jde o obrovské zklamání. Rozhodně jsme měli na to skončit do pátého místa. Teď se ale díváme dopředu. Musíme udělat play-off,“ poznamenal kapitán celku Radim Matuš.

Navzdory neúspěchu si Orli po čtyřech letech dokázali, že umí nahánět nejlepší. Na páté Bolzano, které jako poslední postoupilo do elitní nadstavby, ztratili pět bodů. I proto hýří před nadstavbou sebevědomím. „Nic jiného než play-off si teď v kabině nikdo nepřipouští. Forma nás opustila v nejnevhodnější dobu, ale popereme se s tím,“ vyjádřil se hlavní kouč výběru Miroslav Fryčer.

Jihomoravany stály přímý postup do play-off především matné lednové výkony. Z devíti zápasů v novém roce získali pouhých devět bodů ze sedmadvaceti možných. „Prostě nám nešly nohy. Body jsme honili v nepravou dobu a na konci byli bez formy. Chyběla nám šťáva a netrefili bychom ani fotbalovou branku,“ hledal příčiny nezdarů Fryčer.

Play-off začíná

Z letargie se jeho svěřenci potřebují probrat co nejdřív. O tom, zda postoupí do play-off, rozhodne následujících deset zápasů, v nichž se utkají systémem doma – venku s pěti soupeři. Nadstavba trvající měsíc začíná Znojmu v pátek na domácím ledě proti Fehérváru. „Vstupujeme už teď do vyřazovacích bojů. Není čas na klopýtání. Musíme hrát play-off hokej a opírat se o věci, které nás zdobily. Se soupeři máme dobrou zápasovou bilanci,“ pronesl Matuš.

Start už stihnou také uzdravení Antonín Bořuta a Matěj Češík, kteří vynechali partii v Bolzanu. „Do čtrnácti dnů se možná vrátí Petr Beránek,“ podotkl Fryčer.

Před kvalifikační nadstavbou řeší také brankářský rébus. V závěru základní části dostával mezi třemi tyčemi prostor především Dominik Groh před prvním brankářem Teemem Lassilou, poslední duel v Bolzanu však nevyšel ani jednomu. „Máme dost času to probrat a rozhodnout se, koho pošleme do branky. Oba jsou teď na stejné úrovni. Musíme vzít v potaz, že play-off je náročnější. Je dobře, že Dominik zvládal zápasy, ale nesmíme zapomínat, kdo nám chytal při úspěšné série, což byl Lassi,“ připomenul znojemský lodivod.

Se svými svěřenci piluje přesilové hry, které dlouhodobě Orly sužují. „Trápí nás už dva roky. Doufám, že je konečně zlepšíme,“ ozřejmil Fryčer.

Trumfem pro namáhavé kvalifikační boje bude kanadský kanonýr s italskými kořeny Anthony Luciani. Devětadvacetiletý bombarďák ovládl produktivitu rakouské soutěže, když ve čtyřiceti zápasech nasbíral třiapadesát bodů. „Je naše jediná individualita, jinak jsme kolektiv, který musí hrát týmově. Bez toho se se úspěch nedostaví,“ vyhlásil Matuš, jenž se vrátil na led po komplikovaném zranění nohy před dvěma týdny.

Lídr kabiny absentoval téměř dva měsíce. „Na začátku po návratu nebyla noha ideální, ale už se cítím dobře,“ prohlásil Matuš.

Orli Znojmo

Kvalifikační nadstavba/bodová bonifikace: 1. Villach: 8 bodů, 2. Linec: 6 bodů, 3. Znojmo: 4 body, 4. Fehérvár: 2 body, 5. Innsbruck: 1 bod, 6. Dornbirn: 0 bodů.

Nejbližší program Orlů pátek 31. ledna od 18.30 Znojmo – Fehérvár neděle 2. února od 15.00 Dornbirn – Znojmo úterý 11. února od 19.15 Linec – Znojmo