EUFORIE

První ročník v EBEL spustil ve Znojmě hokejovou renesanci. Fanoušci plnili tribuny ve výrazně vyšších počtech než v předcházejících ročnících na českou první ligu. „Z našeho premiérového ročníku převládají samá pozitiva. Počet diváků na tribunách vzrostl, v průměru návštěv jsme se pohybovali v polovině ligy. Fanoušci viděli mnohem atraktivnější zápasy, hokej je nesrovnatelný s první ligou,“ lebedil si tehdejší jednatel klubu Stanislav Hahn.

Ačkoliv parta kolem trenéra Martina Stloukala vyhrála jediný z úvodních sedmi zápasů sezony, nakonec díky povedené nadstavbě postoupila do play- off, kde prohrála 0:4 na zápasy s chorvatským Medveščakem Záhřeb.

Mimochodem, čtvrtfinálovou sérii si za Orly zachytal tehdy neznámý jedenadvacetiletý slovenský brankář Marek Čiliak.

NÁVRAT LEGENDY

Sezona 2012/2013, kterou v Evropě zpestřila účast hráčů z NHL při výluce zámořské soutěže, dostala u Orlů ještě speciálnější punc díky velkému návratu.

Po šesti letech se do Znojma vrátil ikonický slovenský forvard Marek Uram, který znovu vytvořil útočný tandem se svým hokejovým dvojčetem Peterem Pucherem. Oběma táhlo na čtyřicet, přesto ještě pravidelně bodovali.

Uramovo druhé angažmá u Orlů ovšem skončilo hořce. Část čtvrtfinále play-off proti Vídni strávil na tribuně jako zdravý náhradník. „Od začátku mi připadá, že proti mně trenér Stloukal něco má. Cítím od něj averzi, protože veškeré hodnocení mého výkonu prezentoval spíš přes média a ne se mnou,“ říkal roztrpčeně Uram. Po sezoně Orly opustil natrvalo. Znojmu podobně jako v debutovém ročníku skončila sezona ve čtvrtfinále play-off, tentokrát po prohře 1:4 na zápasy s Vídní.

Stříbro v ceně zlata. Průlom zaznamenali Orli ve své páté sezoně v rakouské soutěži. Do té doby se jen mluvilo o tom, že Znojmo má potenciál v rakouské lize prorazit, nicméně klub z jihu Moravy se stále poroučel ve čtvrtfinále. Až v v ročníku 2015/2016 si vše sedlo. Orlům se povedlo příchodem neznámého Kanaďana s indiánskými kořeny Coltona Yellow Horna vyhrát jackpot. Produktivní forvard se staral o zásoby bodů ve spolupráci s jedenačtyřicetiletým veteránem Pucherem. V bráně zářil Patrik Nechvátal.

Parta kolem kouče Jiřího Režnara šlapala a základní část finišovala na třetí pozici. V play-off to nejprve vypadalo na hořké vyřazení ve čtvrtfinále s Dornbirnem. Znojmo po prohře ve druhém utkání série 0:5 prohrávalo už 0:2 na zápasy. Jenomže poté přišel zlom.

Od třetího klání dostal prostor v bráně dvaadvacetiletý mladík Jan Lukáš a Znojmo nakonec obrátilo čtvrtfinálovou sérii a poprvé postoupilo mezi čtyři nejlepší. V semifinále překvapení ročníku přemohlo 4:2 na zápasy Linec a postoupilo do finále se Salcburkem. Až právě hvězdami prošpikovaný klub z města Wolfganga Amadea Mozarta dokázal Orlům přistřihnout křídla. Favorit s napěchovaným mančaftem vyhrál 4:2 na zápasy. Znojemská hokejová horečka dosahovala v těch dnech vrcholu, nejprve proto trochu převládalo zklamání z nenaplnění zlatých ambicí. „Je to skvělý výsledek, možná si to uvědomíme až časem,“ říkal těsně po konci finále trenér Režnar.

ZNOJEMSKÝ PÁD

Účast v play-off se pro fanoušky Znojma stala samozřejmostí, vždyť Orli se navzdory tomu, že operovali s jedním z nejmenších rozpočtů v soutěži, mezi osm vyvolených vklínili v každé z úvodních šesti sezon. O to víc zarážející byl ročník 2017/2018. Podivnou sezonu předznamenal konec profesionální kariéry Petera Puchera. Jakoby s jeho odchodem Znojmo ztratilo kus své identity. Sezonu nezachránil ani nový kouč Miroslav Fryčer, jenž v únoru nahradil v roli trenéra Romana Šimíčka. Jihomoravané v EBEL obsadili desátou pozici.

Podivný konec. Je rarita, když na zápas play-off přijde nejnižší návštěva v sezoně. Přesně to se ale v uplynulém ročníku stalo hokejistům Znojma. Třetímu duelu čtvrtfinále play-off EBEL mezi Orly a italským Bolzanem za stavu 2:0 na zápasy pro alpského favorita přihlíželo v neděli 8. března pouze 1481 diváků. Ti viděli výhru Bolzana 4:3. „Nízká návštěva je důsledkem strachu lidí z koronaviru. I naši obchodní partneři hlásí, že jejich tržby jsou o desítky procent nižší. Navíc návštěvy zápasů našim fanouškům některé firmy nedoporučují,“ zmínil k situaci manažer klubu Petr Veselý.

V té chvíli asi málokdo tušil, že už za pouhých osm dní se zavře Česká republika poprvé v historii do celostátní karantény a že nastávající pandemie koronaviru naprosto překope sportovní jaro. Právě série mezi Znojmem a Bolzanem byla prvním důkazem nadcházející změny poměrů. Ke čtvrtému utkání série vůbec nedošlo, soutěž totiž byla právě kvůli nebezpečí nákazy předčasně ukončena. Jak se ukázalo minulý pátek, právě podivný duel s temnou atmosférou ze začátku března byl minimálně na rok derniérou Orlů v rakouské lize.