Nováčkovský ostych? Ani náhodou. Hokejové Znojmo i napotřetí v mezinárodní lize EBEL bodovalo. Po páteční přestřelce a sedmi pucích za brankářem Lince hokejisté Znojma tentokrát nastříleli branek pět. Na dva body za výhru to tentokrát nestačilo. Tým Vienna Capitals úspěšně proměněným nájezdem ukončil nedobytnost orlí hnízda už po jednom zápase, když ve čtvrtém kole ligy EBEL na jihu Moravy vyhrál 6:5 po samostatných nájezdech.

Příznivci znojemského klubu si navzdory porážce snadno zvykají na hokej, který v ničem nepřipomíná uplynulé prvoligové souboje. Od první minuty se hrál rychlý přímočarý hokej, k nelibosti domácích se ale trefil jen vídeňský Oraze už po necelých pěti minutách hry. Šance ale byly k vidění na obou stranách. „Vídeň má obrovsky silné mužstvo. My tu máme plno mladých hráčů, a každá taková zkušenost je pro ně k nezaplacení,“ nacházel na zápase pozitiva trenér Znojma Karel Soudek.

Chvíli před polovinou hry už si libovala početná skupina fanoušků Capitals ve žlutých dresech. Jejich tým už vedl 3:0, když se v krátkém sledu trefili Ferland a Negeler. Znojmo ale trestalo Kavanaghův pětiminutový trest. Nejprve ranou od modré v podání Latnera, ve 36. minutě si útočník Orlů vyzkoušel úspěšnou dorážku. Když o další minutu proměnil „forsbergovským“ blafákem samostatný únik Havlík, Rakušané se nestačili divit. „Těžil jsem z výborné práce mých spoluhráčů. Dával jsem oba góly skoro do prázdné branky, nic těžkého to nebylo,“ usmíval se dvougólový střelec Jan Lattner.

Závěrečná třetina se ale vyznačovala urputným bojem a především neschopností domácích vypracovat si i náznak příležitosti. Vstup se na výbornou povedl Vídni. Na brzkou trefu Grattona vzápětí navázala Lapaschuk. Od té chvíle měl semifinalista uplynulého ročníku ligy EBEL zápas ve svých rukou, až do snížení Podešvy po skrumáži před brankovištěm. Dvě minuty před koncem se Orli vrátili do zápasu podruhé, tentokrát díky vyrovnání Bořuty. „Ve všech třech zápasech jsme měli štěstí až dost. Pokaždé jsme se dokázali vrátit do zápasu. I když doufám, že jenom o štěstí to snad není,“ dodal Lattner.

Branky nepadaly v jediné části hry. V prodloužení. I když oba celky měly několik nadějných akcí, rozhodovalo trestné střílení. V tu chvíli si borci v černých dresech zřejmě vybavili svoji premiéru v Záhřebu. I v Chorvatsku se radoval jejich soupeř. Orli se netrefili ani jednou, na rozdíl od vídeňského Casparssona.

Příští víkend si Orli užijí na stadionech ve Slovinsku a Rakousku. V pátek jedou do Lublaňe, v neděli se představí ve Štýrském Hradci.

Orli Znojmo – UPC Vienna Capitals
5:6 (0:1, 3:2, 2:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Lattner (Bořuta), 36. Lattner (Kanko), 37. Havlík (Vosátko), 55. Podešva (Kanko), 59. Bořuta (Vosátko) – 5. Oraze, 24. Ferland (Gratton, Bjornlie), 27. Nageler, 41. Gratton, 45. Lupaschuk (Gratton, Rotter), Casparsson

Orli Znojmo:
Kacetl (Landsman) – Škadra, Štach, Bořuta, Pláněk, Platil, Vosátko, Stehlík – Říha, Haman, Jarůšek – Lattner, Podešva, Kanko – Šeda, Pucher, Havlík – Trojan, Bartoš, Komínek.

UPC Vienna Capitals:
Divis (Stefaniszin) – Bjornlie, Lupaschuk, Casparsson, Insana, Oraze, Lakos, Lanz, Peter – Ferland, Gratton, Rotter – Fischer, Kavanagh, Nageler – Holst, Rodman, Ofner – Seidl, Fichtner, Draschkowitz.
Rozhodčí: Erd, Falkner – Hofstätter, Siegel (všichni Rakousko)