Takový start si na jihu Moravy rozhodně nepředstavovali. „Ročník jsme začali poměrně dobře. Dávali jsme góly, ale od třetího klání se Záhřebem to bylo horší a horší. Pak jsme odehráli pár solidních zápasů, porazili Klagenfurt, ale to byl výstřel do tmy. Sklouzli jsme zpět a nyní je to zmar,“ ohodnotil výkony svých svěřenců znojemský kouč Miroslav Fryčer.

Týmu zatím schází hlavně bojovnost. „Netáhneme za jeden provaz. Pokud tak budeme pokračovat dál, s týmy jako Vídeň výsledek neuděláme. Musíme zabojovat. V úterý jsme měli týmový pohovor, řekli jsme si, co chceme dělat jinak. Aktuálně se zaměřujeme na obranné pásmo, protože hodně gólů dostáváme, když jdou dva protihráči na jednoho,“ uvedl forvard Orlů Marek Kalus.

Ten do Znojma přišel letos v létě jako zcestovalý hokejista. Ve čtyřiadvaceti letech si vyzkoušel soutěže ve Švédsku, Polsku či Americe. „Ligu hodnotím velmi vysoko. Je to asi nejlepší soutěž, v jaké jsem zatím působil, třebaže hodně lidí v Česku ji nesleduje,“ sdělil odchovanec Havířova.

Spolu s ním si do klubu před sezonou přivedli také rotu cizinců. Do Znojma dorazilo třeba kvarteto Kanaďanů či Fin. Americká posila C. J. Stretch dokonce vede týmové tabulky. Připsal si dvě branky a osm asistencí. „Když se člověk podívá na bodování, je hezké, že ho vede. Jenže v kritických momentech hoří a my ztrácíme body. Pro mužstvo je to k ničemu. Vše je o hlavách hráčů a někteří kluci by měli být psychicky vyzrálejší. Očekával jsem to od cizinců, ale šáhl jsem vedle, takže po víkendu nejspíš přijdou změny,“ vyhlásil znojemský lodivod.

Poslední týmy EBEL:
• 9. Villach 2 výhry / 3 výhry vp / 0 proher vp / 5 proher
12 bodů
• 10. Innsbruck 1 / 2 / 3 / 4
10 bodů
• 11. Zagreb 2 / 0 / 1 / 6
7 bodů
• 12. Znojmo 1 / 0 / 2 / 6
5 bodů


Složení týmu se příliš nezdá ani někdejšímu znojemskému střelci Peter Pucherovi. „Na skladbu mančaftu mám svůj názor, který se liší od toho, co vidíme na ledě. Chlapci ale zatím odehráli teprve deset kol, musí se zvednout a dát dohromady. Hra je zatím taková nemastná. Orli zaostávají v kombinaci i rychlosti. Chybí tam myšlenka. V zápasech, které jsem viděl, dávali góly až po chybách soupeře,“ zhodnotil bývalý slovenský útočník.

Fyzická připravenost hráčů by přitom měla být v pořádku. „Kondiční trenér nám říkal, že v tom problém není. Záleží, jestli se hráči k zápasu postaví srdcem a neodfláknou jej. Někteří jsou na tom tak špatně, že potřebují psychologa. Na klucích leží deka, až člověk zírá. Stará hokejová pravda říká, že když to nejde technikou, musí na ledě zůstat srdíčko. Mám pochopení, pokud se někomu nedaří, ale jsem alergický na ofrněný nos,“ oznámil Fryčer.

Znojemští se v devíti utkáních trefili devatenáctkrát. Méně branek vstřelili jen hokejisté předposledního Záhřebu. Oba celky přitom mají utkání k dobru. V úvodu soutěže se Jihomoravanům ovšem střelecky dařilo.

Do sítě Gratzu dostali puk rovnou šestkrát, jenže padli v prodloužení. „Nemyslím si, že by to s nimi mělo zamávat. Nyní se nedaří v koncovce. Když nedáte gól, body nezískáte. Tým si hlavně potřebuje vytvářet šance, protože střela od modré gólová příležitost není, ačkoli se do statistik počítá. Je to sport, stát se může cokoli. Celou sezonu prohrávat nebudou, takové mužstvo neznám. Jakmile jim vyjde pár zápasů, zase se zvednou. Navíc v tříbodovém systému se dá manko stáhnout,“ neztrácel naději Pucher.  

JAROSLAV GALBA