„Tenhle typ soupeře nám sedí. Nebetonuje, neřeže to, ale snaží se hrát hokej. To je to, co potřebujeme,“ krátce ale výstižně komentoval utkání kouč Martin Stloukal.

Úvod zápasu patřil aktuálně prvnímu týmu tabulky. Kacetl se měl v bráně co ohánět, aby udržel čisté konto. Domácí hokejisté se začali osmělovat až po pěti minutách hry a brzy to přineslo efekt.

Už v šesté minutě se prosadil odchovanec Richard Jarůšek a poslal domácí do vedení. Druhou branku si schovali svěřenci Martina Stloukala na dvanáctou minutu. To na led skončili Haman s Havlíkem a Podešvou. Vypadalo to, jakoby si před střídáním pročetli nějakou hokejovou publikaci. Jejich akce, na jejímž konci byl Radek Haman, byla jako z učebnice.

V závěru první části ještě Linz několikrát zahrozil, ale Kacetl byl suverénní. Vysloužil si i potlesk publika, když efektním rozštěpem zlikvidoval pokus Hyseyho. „Chytal naprosto fantasticky. Má obrovský podíl na výsledku,“ pochválil svého kolegu obránce Lubomír Štach.

Na začátku druhé části bylo domácím pěkně horko. Za krosček odešel na trestnou David Bartoš a Linz před domácí svatyní zle zatápěl. Orli se ale ubránili a hned minutu na to se mohli dostat do tříbrankového trháku. Lubomír Vosátko ale nastřelil pouze tyč.

Poté převzali otěže utkání hosté, kteří o sobě dávali vědět čím dál častěji. Nakonec se lídr tabulky dočkal snížení, když se v přesilové hře prosadil Curtis Murphy, který od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

„Ve druhé třetině jsme přestali bruslit a pustili soupeře do hry. Na to bychom si měli dát pozor. Nemusí to vždycky skončit takhle dobře,“ dodal Štach.

Celý stadion byl tak v napětí, co se začne dít ve třetí třetině. Jasnou odpověď na tuto otázku dali Orli ihned po vhazování. Peter Pucher se nejdříve s dravostí dvacetiletého mladíka natlačil před Westlundovu bránu. Pokus o skórování mu nevyšel, a tak o pár vteřin později vyzval k navýšení skóre Antonína Bořutu. Ten nabídkou od slovenského špílmachra nepohrdl a tvrdou ranou nad Westlundovo rameno vrátil domácím dvoubrankové vedení.

Jenže to nebylo všechno. Linz deset minut před koncem snížil a udělal z utkání drama. Rozuzlení celé zápletky přišlo až v poslední minutě, kdy do odkryté klece pečetil na 4:2 Adam Havlík. „Jsme rádi, že jsme zápas zvládli. Všichni se na něj těšili, protože jsme věděli, že to bude o hokeji. O to víc nás těší, že jsme dokázali i potřetí Linz porazit. Jde přeci jenom o lídra tabulky,“ dodal spokojený Stloukal, který si zároveň i pohrával s myšlenkou, že by byl Linz vhodným soupeřem pro play off.

To na druhé straně tolik radosti nebylo. „Neodehráli jsme špatné utkání, ale na dobře hrající domácí to bylo málo. Jsme zklamaní,” ohlédnul se za nedělním zápasem kouč Linzu Rob Daum.

Orli mají nyní na programu osmidenní volno. V něm dostanou hráči prostor na regeneraci, ale na řadu přijdou i dvoufázové tréninky. K zápasu nastoupí dvacátého prosince, kdy se představí na ledě Klagenfurtu.