Soupeř sice ve druhé dvacetiminutovce korigoval na rozdíl jedné branky, ale Pucherova trefa necelých deset minut před koncem už dala Orlům jistotu zisku dvou bodů.

„Snažili jsme se hrát trochu jiným systém než doposud. Nechtěli jsme soupeře pustit do hry, ale vnutit mu naši hru,“ prozradil střelec třetí branky Peter Pucher.

Jeho slova potvrdil znojemský trenér Martin Stloukal, který se z pozice asistenta posunul na post hlavního kouče a Orly vedl již v druhém utkání. „Náš úspěch vidím hlavně v tom, že jsme změnili systém hry a přístup hráčů k utkání,“ sdělil.

Salzburg předvedl hru, která byla bez nápadu a působila jalovým dojmem. Znojemští hokejisté pozorně bránili a vedli si dobře i v útoku. „Hráli jsme aktivně. Tak by měl hokej, když hrajeme doma, vypadat,“ pochvaloval si Pucher.

Zatímco v kabině domácích vládla spokojenost, u hostů panovalo mrtvolné ticho. Hlavní trenér Pierre Pagé odmítl komunikovat s médii, jak byl zklamaný z výkonu svých svěřenců.

Orlům přálo i štěstí. První branka byla sice přiznána Platilovi, ale puk se do brány odrazil od brusle kanadského brankáře Trodjmana. K druhému gólu výrazně pomohl Lattner, který se dostal do samostatného úniku. Jeho střelu ještě brankář Salzburgu zlikvidoval, ale na dorážku Šedy už byl krátký.

Nenápadnou střelou Trattniga od modré skóroval Salzburk ve prostřední části hry. Znojemský brankář Landsman nic neviděl a puk proklouzl za jeho záda. Salzburg se ale na ledě víceméně trápil a Orli se drželi své hry, která jim v obou posledních zápasech přinesla minimum gólů do vlastní sítě.

„Nejde říct, že bychom hráli defenzivně. V hokeji už je jiný trend. Hráč musí odvést padesát procent výkonu do obrany a padesát procent do útoku. Jsem zastáncem jakéhosi stylu, který loni přinesl úspěch u juniorů. Praktikoval jsem ho i v těchto dvou posledních zápasech, které jsem vedl,“ vysvětlil Stloukal.

Hosty definitivně poslal s prázdnou domů Pucher třetím znojemským gólem v závěrečné třetině. Salzburg ještě zkusil power play, ale ani to mu nepomohlo.

Trenér Stloukal byl skoupý na slovo, když měl vysvětlit, v čem tkví styl hry, který praktikuje. „Systém je spojený s fyzickou kondicí. My jsme v létě tvrdě trénovali, abychom ho byli schopni hrát. Věřím tomu, že s ním uspějeme. Nechci ale ten systém více přibližovat,“ prohlásil.

Po devíti odehraných kolech už se dá rakouská liga srovnávat s českými soutěžemi „Je trochu jinde než česká první liga. To se vůbec nedá srovnávat. Co se týče srovnání s extraligou, řekl bych to asi takhle. První čtyři týmy v EBEL jsou do šestého místa v extralize. Ten zbytek je někde na úrovni Kladny, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Chomutova,“ zamyslel se Stloukal.

Orly čeká v pátek opět domácí utkání. Přivítají v něm chorvatský Záhřeb, na jehož ledě si odbyli premiéru v EBEL.

Znojmo – Salzburg 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Platil (Komínek), 19. Šeda (Lattner), 52. Pucher (Havlík) - 28. Trattning (Raffl, Heinrich)

Sestavy
Znojmo: Landsman (Kacetl) - Platil, Vosátko, Hájek, Štach, Bořuta, Pláněk, Stehlík - Lattner, Šeda, Kanko - Říha, Pucher, Havlík - Jarůšek, Bartoš, Komínek - Beroun, Haman, Podešva - Trojan

Salzburg: Tordjman - Trattnig, Aubin, Lynch, Heinrich, Pallestrang, Schlacher, Mühlstein, Duller - Rafl, Earl, Latusa - Williams, Abid, Bois - Kristler, Erlich, Schiechl - Unterweger, Pöck, Hofer.