Ukončit osmi zápasovou sérii venkovních porážek. To byl hlavní cíl hokejistů Znojma v dalším utkání mezinárodní EBEL na ledě tabulkového souseda z Villachu.

Znojemští se v utkání museli obejít bez univerzála Jana Lattnera, jehož místo ve druhé obraně zabral Tomáš Pastor. Na postu sedmého obránce pak pokračovalo střídání mladíků, místo Rostislava Šnajnara nastoupil Josef Zajíc. Jiné zásadní změny trenér Orlů Roman Šimíček oproti zápasu se Salzburgem nepřichystal. Naopak nový hlavní kouč rakouského celku Markus Peintner nechal hrát několik mladíků ročníku 1997.

Znojemský tým se velmi rychle dostal do vedení. Stačilo necelých pět minut a po souhře Adama Millera s Radkem Čípem se po pohledné kličce dostal až před prázdnou branku Adam Raška. Domácí tým byl očividně zaskočený a nedařilo se mu ani v přesilovkách, které měli k mání hned dvě, prakticky ale neohrozili branku Marka Schwarze. To Znojemští se prosadili v první nabídnuté přesilovce a navýšili své vedení na dvoubrankové. Po střílené nahrávce Colton Yellow Horna tečoval kotouč mimo dosah Lukase Herzoga obránce Jakub Stehlík.

Ve druhé třetině se výkon rakouského mužstva sice zlepšil, ale nepodržel je brankář Herzog, jenž propustil nenápadnou střelu Yellow Horna, což domácí diváci nelibě nesli a své hráče vypískali. Hráči Villachu se přeci jen zmohli na naději, když propálili znojemského brankáře Jordana Hickmotta. Následovala přesilovka korutanského klubu a ta byla již povedenější než předchozí, ale bez gólového efektu.

Na počátku třetí části podržel znojemský tým gólman Schwarz. Jeden z hráčů Villachu ujel do brejku, který řešil střelou do horního růžku. Jenomže Schwarz, vytáhl parádní zákrok lapačkou. O minutu později se ale v mezikruží zjevil zcela sám Samuel Labrecque a na něj již byl brankář krátký. Dal se tak očekávat závěrečný tlak a drama.

Znojmo ve třiapadesáté minutě vsítilo čtvrtou branku z hole Tomáš Plíhala, ale rozhodčí ji po kontrole na videu neuznali pro hru vysokou holí. Orli poté ubránili i powerplay Villachu a po osmi porážkách na hřištích soupeřů mohli slavit zisk důležitých tří bodů. „Snažili jsme se na tu smolnou sérii porážek nemyslet. Váš výkon pak jde zbytečně dolů. Nyní se pokusíme udělat nějakou sérii výher a tým se psychicky zvedne, věříme v to. Je vždycky cenné, když vyhrajete těsným rozdílem, to vás posílí,“ uvedl útočník a druhý nejproduktivnější hráč Orlů Erik Němec.

Znojmo se nyní opět vrátí na domácí led, kde v pátek vyzve mužstvo Grazu.

EC Villach SV – Orli Znojmo 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky a asistence: 27. Hickmott (Beach, Bacher), 46. Labrecque (Brunner, Flick) – 5. Raška (Číp, Miller), 11. Stehlík (Yellow Horn, Miller), 24. Yellow Horn (Zajíc)
Rozhodčí: Baluška, Berneker – Pagonová, Pardatscher
Vyloučení: 3:5
Využití: 0:1
Diváci: 2278
Střely: 36:25
Villach: Herzog – Bacher, Schlacher, Shields, Labrecque, Glenn, Stebih, B. E. Wohlfahrt – Antonitsch, Platzer, Kromp – B. Petrik, Sarauer, Flick – P. Wolhfahrt, Verlič, Hickmott – Beach, Walter, Brunner
Znojmo: Schwarz – Tejnor, Stehlík, Pastor, Bořuta, Plutnar, Biro, Zajíc – Miller, Raška, Číp – Němec, Matuš, Mrázek – Novák, Bartoš, Guman – Beroun, Plíhal, Yellow Horn – Špaček