Předchozí
1 z 5
Další

Hokejisté Znojma vyhráli v generálce na Chance ligu 3:2 po prodloužení nad Modrými Krídlami Bratislava.Hokejisté Znojma vyhráli v generálce na Chance ligu 3:2 po prodloužení nad Modrými Krídlami Bratislava.Zdroj: Deník/Lubomír Budný

SÍLA TÝMU. Suverénní vítěz minulého ročníku druhé ligy si ponechal většinu hráčů, kteří se postarali o postup. Mezi amatéry Orli dominovali, jak si ale povedou o patro výš mezi profesionály?

Už příprava napověděla, že Znojmo si zřejmě bude muset na vyšší soutěž chvíli zvykat. Ze sedmi duelů čtyřikrát prohrálo.

Orli sice dvakrát porazili Třebíč a v generálce celek ze slovenské první ligy Modré Krídla Bratislava, ale dvakrát padli s Jihlavou, jednou s Přerovem a od slovenského vicemistra Zvolenu dostali výprask 0:6. „Něco se nám ještě nedaří a musíme být trpěliví a furt pracovat a chtít se s každým tréninkem a každým zápasem posouvat dál. Je před námi strašně moc práce,“ uznal trenér Orlů Jiří Beroun po vítězství 3:2 po prodloužení v generálce nad Modrými Krídlami.

Orli v nováčkovské sezoně cílí na střed tabulky, který by měl být v silách týmu s věkovým průměrem lehce nad pětadvacet let, čímž je šestý nejstarší v soutěži. 

Dominik Groh načne ve Znojmě už pátou sezonu.Dominik Groh načne ve Znojmě už pátou sezonu.Zdroj: Deník/Lubomír Budný

BRANKÁŘSKÝ RÉBUS. Že se v bráně pravidelně střídá dvojice gólmanů, je v současném hokeji obvyklé, ve Znojmě ale mají před startem sezony rovnocennou trojici stejně starých pětadvacetiletých gólmanů. Ke dvojici Dominik Groh a Matěj Žajdlík, která vychytala postup do první ligy, se připojil i slovenský brankářský cestovatel Roman Durný.

V přípravě dostali všichni tři porci dvou zápasů, generálku odchytal Groh, který u Orlů načne už pátou sezonu. „Až to řekneme gólmanům, tak se dozvíte, kdo bude chytat. Musíme vyhodnotit, co nám doma i venku sedělo,“ pravil neurčitě znojemský kouč.

Největší zkušenosti s první ligou má Žajdlík, který si ji zachytal v dresu Benátek nad Jizerou a Vsetína, Durný zase prošel zámořskými soutěžemi.

Anton Karlsson je hlavní letní akvizicí znojemského celku.Anton Karlsson je hlavní letní akvizicí znojemského celku.Zdroj: Deník/Lubomír Budný

FORMA ESA. Době, kdy Orli mohli sestavit jednu pětku ze zámořských hokejistů nebo hráčů jiné národnosti, po odchodu z rakouské nejvyšší soutěže odzvonilo.

V této sezoně Znojmo sází výhradně na český výběr, přičemž jedinými výjimkami jsou Slovák Durný a švédský útočník Anton Karlsson.

Ve Znojmě si od sedmadvacetiletého vlasáče slibují produktivitu i důraz. V přípravě se bývalý švédský mládežnický reprezentant ve svých úvodních dvou duelech gólově prosadil, v následných čtyřech partiích už ale nebodoval.

V posledních letech jeho forma gradovala v play-off, je otázka, jak mu vyjde vstup do sezony.

Tomáš Svoboda bude jednou z největších hvězd Chance ligy.Tomáš Svoboda bude jednou z největších hvězd Chance ligy.Zdroj: Deník/Lubomír Budný

PŘÍSPĚVEK HVĚZD. Orli se mohou pyšnit možná nejhvězdnějším duem v celé soutěži. Forvardi Jan Hruška a Tomáš Svoboda v minulé sezoně ve druhé lize zcela dominovali a body sbírali po hrstech i při hostování v béčku Pardubic, jimž pomohli zachránit Chance ligu.

Právě tandem ošlehaných es (Hruškovi je sedmatřicet, Svobodovi o rok méně) má předat zkušenosti mladým a rozhodovat zápasy.

Fanoušci Orlů Znojmo.Fanoušci Orlů Znojmo.Zdroj: Deník/Romana Holišová

POČET FANOUŠKŮ. Návrat Orlů do Chance ligy bude patrně největším příběhem sezony ve druhé nejvyšší české soutěži.

Tradiční jihomoravský celek bude velkým lákadlem pro soupeře. Po letech dojde k obnovení rivality s Třebíčí nebo Jihlavou, prestižní budou i souboje proti bývalým extraligovým sokům ze Zlína nebo Vsetína.

Fanoušci Orlů jistě pomohou vylepšit divácký průměr soutěže. Už v minulém ročníku jich na základní část druhé ligy chodilo ve Znojmě průměrně přes tisíc tři sta na zápas, čímž by se zařadili na čtvrté místo v Chance lize. V této sezoně se dají na vyšší soutěž a zajímavější soupeře očekávat ve Znojmě podstatně vyšší návštěvy.