Nakoply tým do závěru základní části poslední dvě těsné výhry 3:2 nad Salcburkem a Villachem?

Není to jen o těchto dvou zápasech. Od 15. prosince jsme z dvanácti utkání jen tři prohráli v základní hrací době a zbytek vyhráli, přičemž dvakrát v nájezdech a jednou v prodloužení. Ale je pravda, že poslední dvě utkání byla důležitá. Hlavně souboj v Salcburku. Hráli jsme zodpovědně a trpělivě zezadu a čekali na chybu soupeře. Salcburk hraje uvolněně, protože je první. Měli jsme i trochu štěstí, ale i to je potřeba. Villach mě zase překvapil, byl to takový play off zápas kdo s koho.

V čem vás Villach zaskočil?

Před naším střetnutím Villach třináct zápasů v řadě bodoval a v posledních třech duelech, co jsem ho sledoval, dobře bránil. U nás šli naopak do aktivního forčekinku. Napadali s dvěma hráči. Divákům se střetnutí muselo líbit, zvlášť když závěr byl pro nás vítězný a šlo vlastně o pojistku před play off.

S Villachem se potkáte znovu v neděli, změníte na něj taktiku?

Villach potřebuje bodovat, aby zůstal v postupové šestce do nadstavbové části. Pojedeme tam s podobnou taktikou jako do Salcburku. Předtím ale musíme doma v pátek porazit maďarský Fehérvár.

Jak doposud herně hodnotíte základní část?

Oproti dvěma předchozím rokům jsme změnili bránění. Loni jsme hráli víc osobní obranu, teď mám trošku jiný defenzivní styl. Příchozí hráči dokázali, že by systém mohl klapat. Prvních patnáct kol to šlo výborně, pak to bylo herně trošku nahoru dolů. Teď jsme se dostali na vlnu.

Stanovili jste si za cíl do konce základní části udržet třetí místo?

Samozřejmě chceme skončit třetí. Ale rozdíl mezi třetím a čtvrtým místem po základní části je jen jeden bonusový bod navíc pro nadstavbovou část. Druzí nebo první už skončit nemůžeme, takže hrajeme o jeden či dva body. Deset zápasů v nadstavbě rozhodne.

Jde v hokeji o vcelku neobvyklou část sezony. V čem je specifická?

Může se zdát, že o nic nejde, ale je to naopak. První tým si vybírá soupeře pro play off, čtvrtý celek v pořadí pak už má na výběr jen zbývající mužstvo v osmičce. První nebo druhá příčka po nadstavbě je dobrá pro volbu. Pořád je o co hrát, abychom byli nahoře a mohli si zvolit soupeře. I když minulý rok jsme si vybrali Klagenfurt a vypadli.

Jak se vám jeví rakouská posila André Lakos po prvních dvou utkáních?

Ještě je samozřejmě brzo. André měl herní výpadek. Je to zkušený hráč. Ví, kdy si má přišlápnout a kdy zůstat vzadu. To druhé utkání, nedělní proti Villachu, už bylo herně daleko lepší než první. Je tak zkušený hokejista, že podle mě stačí ještě třeba tři zápasy a bude stoprocentně zpátky v herní pohodě.

Existuje i možnost, že byste kádr opět posílil o odchovance Adama Havlíka, který se neuchytil v extraligových Pardubicích a Zlíně?

Vše samozřejmě záleží na penězích. Zranili se nám dva obránci, Petr Šenkeřík a dlouhodobě i Martin Bača. Platy se se jim i na marodce vyplácí dál a náklady naskakují. Nejsme tak bohatý klub, abychom mohli rozhazovat. Teď máme pravých křídel dost. Adamův agent ale jednal s majitelem Pavlem Oherou. Cesta k přestupu zatím není otevřená ani uzavřená.

Nadstavbová částPočet kol v nadstavbové části EBEL – 10
Bonusové body – Vítěz základní části si přenese do nadstavbové části 6 bodů, druhý tým 4 body, třetí 2 body a čtvrtý 1 bod.
Loňský systém – Vítěz základní části bral 4 body, další týmy pak 3, 2 a 1 bod.
Pozice pro play off – První čtyři týmy po nadstavbové části hrají rozhodující zápasy v sérii play off v domácím prostředí. První čtyři týmy si navíc postupně podle svého pořadí vybírají soupeře pro vyřazovací část.