Po minulé neúspěšné sezoně, kdy Znojmo poprvé nepostoupilo do play-off, opustilo tým jedenáct hráčů a dalších jedenáct jich přišlo. Díky finskému obránci Patriku Parkkonenovi se počet zahraničních posil zastavil na čísle šest. „Tuhle cestu příliš nezastávám, myslím, že je zde mnoho kvalitních hráčů. Znojmo je český celek a mělo by spíš uplatnit naši hru, ale na druhou stranu EBEL vyhovuje zámořským hokejistům. Líbí se mi třeba finský bek, ale z Kanady nebo Spojených států stačilo přivést jednoho hráče. Vedení Orlů však ví, jestli je vyžadují fanoušci, hra nebo trenér,“ řekl bývalý znojemský útočník a kapitán Radek Haman.

Většina ze zahraničních posil přichází buď ze druhé nejvyšší švýcarské nebo německé soutěže. „Obě ligy jsou kvalitní a abnormálně bruslivé. Navíc bereme hokejisty, kteří patřili ke špičkám těchto soutěží a v EBEL budou pro tým přínos,“ pronesl Dočekal.

Ilustrační fotografie.
Na zimním stadionu vymění do podzimu 25 kilometrů trubek

Změny v kádru
Příchody: Patrik Nechvátal (Innsbruck), Martin Holík (Kometa Brno), Patrick McEachen (Bordeaux), Adam Sedlák (Banská Bystrica), C.J. Stretch (Löwen Frankfurt), Anthony Luciani (Bayreuth Tigers), Nicolas Hlava (Piráti Chomutov), Marek Kalus (Havířov), Patrik Parkkonen (Oskarshamn), Allan McPherson (Chaux-de-Fonds), Cameron Braes (Thurgau).

Odchody: Marek Schwarz (Liberec), Josef Zajíc (Kladno), André Lakos, Colton Yellow Horn (oba Graz), Marek Biro (Banská Bystrica), Adam Raška (Třebíč), Štěpán Csamangó (Krakow), Tomáš Plíhal (Heilbronner Falken), Antonín Bořuta, Radek Číp, Cody Corbett.

A proč klub vsadil hlavně na Kanaďany a Američany? „Minulou sezonu jsme kádr měli složený spíš z českých hráčů a bohužel prostředí nebylo tak konkurenční, aby je nutilo rvát se o místo od prvního tréninku. Pokud chceme uspět, nezbývala jiná možnost, než přivést zámořské hokejisty,“ tvrdil Dočekal.

Ten při výběru hráčů využil především znalosti kouče Miroslava Fryčera, který trénoval v několika evropských soutěžích. „Jsme spokojení s posilami, které jsme vybírali s Mirkem a koordinovali s majitelem Pavlem Oherou. S naším rozpočtem jsme udělali na trhu maximum a přivedli hráče, jež do ligy pasují. Jak bruslařsky, produktivitou, tak i odolností. Věřím, že vytvoří velmi dobrý mix a zdravou konkurenci s českými hokejisty,“ doufal znojemský manažer.

A právě zkušený stratég má divoké Kanaďany zkrotit. „Mirka jsme angažovali, protože má hráčskou minulost v NHL a díky tomu jej hráči zámoří přirozeně respektují,“ sdělil Dočekal.

Orli aktuálně tvrdě dřou na letní přípravě. Cizinci se k týmu připojí na začátku srpna. „Zastávám názor, že parta se vždycky tvořila v hrubé přípravě, kdy se potí kilometry. Mužstvo se stmelí, protože po práci je kolikrát nutné jít si někam sednout. Tým by měl být z velké části pohromadě. Když se kádr časem doplní, je jedna věc, ale bavíme se o šesti hráčích základní sestavy. Je to škoda,“ přemítal Haman.

Ilustrační foto.
Před vězením se skrývají měsíce i léta. V kraji je takových na čtyři stovky