V aktuálním ročníku dostal příležitost v devatenácti duelech, finský světový šampion z roku 2011 zvládl o deset střetnutí víc. „Od doby, co Teemu přišel, odchytal víc zápasů. Ale na klíč nasazování brankářů se musíte zeptat trenérů,“ uvedl osmadvacetiletý brankář.

Na košického rodáka kouč opět ukázal po prohře 3:4 v Dornbirnu. Následovalo vítězství 6:3 na ledě Innsbrucku, jenže pak přišla domácí ztráta 1:4 s Grazem a prohra 0:5 v Klagenfurtu. „Jak se říká, chytit se dá všechno, možná jsme nemuseli dostat pětku,“ mrzelo Halásze.

V pátečním domácím zápase proti Salcburku, který začíná ve čtvrt na osm večer, už naskočí zase Lassila. „Je to jedno z nejkvalitnějších mužstev v lize, hraje ofenzivní hokej. Nám na jednu stranu vyhovuje nastupovat proti silnějším mužstvům, která chtějí tvořit hru. Bude to dobrý zápas,“ vyhlížel slovenský brankář.

Brankáři Orlů
• Teemu Lassila
Zápasy: 29
Minuty: 1506
Střely: 766
Obdržené branky: 83
Zásahy: 683
Průměr branek na zápas: 3,31
Úspěšnost zásahů: 89,16 %
Vychytané nuly: 1
• Tomáš Halász
Zápasy: 19
Minuty: 924
Střely: 539
Obdržené branky: 63
Zásahy: 476
Průměr branek na zápas: 4,09
Úspěšnost zásahů: 88,31 %
Vychytané nuly: 0

S finským parťákem sedí v kabině vedle sebe a rozumí si. „Komunikujeme spolu anglicky. Nemluvím sice jako rodilý mluvčí, ale nemám problém říct cokoliv. Je to dobrý chlap a často jsme spolu v kontaktu. Nebavíme se jen o hokeji, ale celkově o životě a všelijakých věcech,“ popsal.

Orli v pátek uzavřou domácí střetnutí v základní části EBEL. „Chceme utkání zvládnout, doma jsme dlouho nevyhráli. Už se zároveň připravujeme na nadstavbu. Měli jsme nějaké mezery v defenzivě. Doufám, že jsme na dobré cestě,“ přál si.

Orli doma nevyhráli od začátku prosince už šest utkání v řadě. „Ukázali jsme si individuální chyby, ale i něco k systému. Vše si musíme plnit o hodně precizněji, v nadstavbě je málo zápasů, tam není žádný prostor na chyby,“ řekl dvojnásobný mistr Slovenska s Košicemi.

Dvě kola před koncem základní části mezinárodní soutěže mají Orli na desáté příčce jistou účast v nižší nadstavbové skupině, kde se týmy od sedmého do jedenáctého místa utkají o pouhé dvě postupové příčky do čtvrtfinále play-off. „Každého jsme v této sezoně dokázali porazit a s každým jsme i prohráli. Záleží jen na nás, jak přistoupíme k zápasům, jak dodržíme pokyny. V nadstavbě bude důležité sebeobětování pro úspěch mužstva,“ nabádal Halász.

V nadstavbové skupině se předchozí dosažené body smažou a týmy si rozdělí jen bonifikaci podle pořadí. „Když se chceme dostat do osmičky, musíme být stoprocentní hned od prvního zápasu,“ podotkl.

Jeden soupeř už Orlům ubyl, do boje o dvě postupová místa nezasáhne finanční krizí zmítaný Záhřeb. S posledním celkem tabulky Znojmo uzavře základní část v neděli na chorvatském ledě. „Mně to mrzí. Záhřeb jsem vnímal jako silnou značku, ovšem i větší klub postihnou finanční problémy. Určitě je to škoda pro ligu,“ dodal Halász.