I díky němu tak Znojmo dvě kola před koncem kvalifikační nadstavby okupuje třetí, poslední postupovou příčku do play-off o bod před čtvrtým Innsbruckem. „Jsem rád, že mi to tam teď padá a že nám to pomáhá blíž k vytouženému cíli v podobě postupu do osmičky. Ale ještě je třeba, aby to vydrželo. Těžko říct, jak se nám povedlo vrátit se na vítěznou vlnu,“ zmiňuje Svoboda, jenž v pondělí oslavil třiatřicáté narozeniny.

Vstup do Kristových let strávil s rodinou, se spoluhráči si sedne až po konci sezony. „Doufám, že se pak oslava ponese v dobré náladě, což záleží i na tom, jak se nám povede závěr sezony a jestli splníme cíl,“ poznamenal druhý nejproduktivnější znojemský forvard, jenž nasbíral pětačtyřicet bodů v sedmačtyřiceti zápasech za patnáct branek a třicet asistencí.

První ze dvou stěžejních zápasů sezony sehraje družina trenéra Miroslava Fryčera ve čtvrtek od čtvrt na osm večer na ledě maďarského Fehérváru, který je v kvalifikační nadstavbě s odstupem pěti bodů předposlední pátý, ale ještě má teoretickou šanci na postup.

V sobotu poté zakončí Orli nadstavbu domácím soubojem s beznadějně posledním Dornbirnem. Hlavní rival Innsbruck v sestavě s bývalým dlouholetým znojemským univerzálem Janem Lattnerem sehraje závěrečná dvě kola s prvními dvěma celky nadstavby Lincem a Villachem, které postup do vyřazovacích bojů nemine. „Těžko říct, kdo z nás má lepší los. Záleží, jak Linec a Villach přistoupí ke svým posledním dvěma zápasům. Fehérvár ještě živí šanci, a tak to bude zápas na krev. Navíc jsme s nimi první zápas prohráli,“ připomenul porážku Svoboda.

Ve své premiérové sezoně v EBEL poznává, jak v rakouské soutěži bolí postup do play-off. „Nadstavba je určitě fyzicky náročnější než základní část. Čím víc jde do tuhého, tím se logicky hraje důrazněji do těla. Je to nesmírně těžké. Tabulka se najednou vyrovnala po základní části a zmizel náskok, který jsme měli na týmy zespodu. Je dobře, že jsme se včas vzpamatovali a nemuseli jsme hodit flintu do žita po šesti zápasech,“ oddechl si rodák z Litoměřic.

Na definitivní úlevu si ale ještě musí počkat, dvě hlavní partie nastávají.

Boj o play-off

Orli Znojmo:
3. místo v nadstavbě
8 zápasů, 16 bodů
Poslední dva zápasy:
čtvrtek od 19.15 ve Fehérváru
sobota od 17.30 doma proti Dornbirnu

Innsbruck:
4. místo v nadstavbě
8 zápasů, 15 bodů
Poslední dva zápasy:
čtvrtek od 19.15 doma proti Linci
sobota od 17.30 ve Villachu

Tabulka nadstavby
1. Villach........22 bodů
2. Linec..........21 bodů
3. Znojmo.......16 bodů
-----------------------------
4.Innsbruck.....15 bodů
5. Fehérvár.......11 bodů
6. Dornbirn........8 bodů