Místo útoku na obhajobu stříbrných medailí z minulé sezony hokejovým Orlů letos hrozí, že se ještě v nadstavbové části mezinárodní soutěže EBEL budou prát o holou účast v play-off. I proto sáhlo vedení klubu k trenérské výměně. Zatímco ve středu v Lublani tým ještě vedl Jiří Režnar, v pátek patnáct minut po sedmé večer v Salcburku už bude na lavičce nový kouč Roman Šimíček.

Bleskovou výměnu klub oznámil ve čtvrtek. „Bylo to jen pár dní, co jsem nabídku obdržel. Moc jsem neváhal, hned jsem řekl ano," líčil Šimíček, který se objevil v roli asistenta v extraligových Vítkovicích a slovenských Košicích, jako hlavní kouč vedl Skalici.

Vedení Orlů výměnou reagovalo na aktuální situaci v tabulce EBEL, kde Znojmu patří sedmá příčka a dohání tříbodovou ztrátu na elitní šestku, která si zahraje vyšší nadstavbovou skupinu, ale především má jistotu play-off. „Roman Šimíček prošel ve své hokejové kariéře několika světovými ligami. Hrál v NHL, ve Finsku, v Polsku a samozřejmě dlouhá léta i v české extralize. Má tedy velké množství hokejových zkušeností a věříme, že je přenese i do tohoto trenérského angažmá," vysvětlil sportovní manažer Orlů Rostislav Dočekal.

UBÍJEJÍCÍ MARODKA

Za výsledkově nevyrovnanou sezonou stojí i četná zranění, která Orly v posledních týdnech provázejí. V jednu chvíli scházelo v sestavě i šest útočníků najednou. „Něco takového jsem nezažil ani v hráčské kariéře. Sezona se nám bohužel hroutila už od začátku, kdy jsme prohráli pět zápasů v řadě. A pak přišla ta zranění. Bez nich to mohlo vypadat jinak, ale na kdyby se nehraje. Vedení vyhodnotilo situaci takto a rozhodnutí respektuju. Takový je hokejový život," ohlížel se Režnar, který vedl tým necelé čtyři sezony.

Problém se zraněními vnímá i Šimíček, který včera celek poprvé vedl na tréninku. „Chybí klíčoví hráči z první a druhé lajny. Do týmu zatím nechci nijak striktně zasahovat, udělám si obrázek po prvním zápase," řekl mistr světa z Norska z roku 1999.

Odcházející i nastupující kouč spolu dokonce na téma výkonů mužstva hovořili. „Není důvod, abychom se spolu nebavili. Jsem rád, že Jirka se mnou normálně probral, jaký hokej se s týmem snažil hrát. Je to hodně blízké mojí filozofii," sdělil pětačtyřicetiletý Šimíček.

Režnar věří, že Znojmo v nadcházejících týdnech půjde tabulkou nahoru. „Sezona určitě není ztracená, je potřeba, aby se začali hráči vracet z marodky. Bude to teď náročné, zápasy jsou za sebou v kvapíku," upozornil. Orli mají před uzávěrkou přestupů možnost tým také posílit. „V nejbližší době nic nechystáme, uvidíme, jak se hráči vrátí z marodky," naznačil Šimíček.

Jeho svěřence čeká perný závěr roku, po zápase v Salc᠆burku hrají na Nový rok v Linci a už 3. ledna doma s Villachem. „Na šestku ztrácíme tři body, máme vše ve svých rukách. Věřím, že tým má svoji kvalitu," prohlásil Šimíček.

Režnarova éra
Jiří Režnar vedl Znojmo od léta 2013, kdy na lavičce vystřídal Martina Stloukala. S týmem se v EBEL vždy dokázal dostat do vyšší nadstavbové skupiny po dlouhodobé části. V prvních dvou sezonách vypadli Orli ve čtvrtfinále play-off, loni se však probojovali až do finále, kde nestačili na silný Salcburk a prohráli 2:4 na zápasy. Režnar se tak podepsal pod zisk historických stříbrných medailí. Za obhajobou však tým vykročil pěti porážkami v řadě, v dalším vývoji sezony jej postihla nevídaná smršť zranění. Po mizerném začátku se Orli už několik týdnů pohybují na hraně elitní šestky, která si zahraje vyšší nadstavbovou skupinu a má jistotu vyřazovacích bojů. 
Impuls k postupu má přijít s výměnou trenéra. „Angažmá jsem si užil. Byly to krásné roky po sportovní i lidské stránce. Poznal jsem na jihu Moravy spoustu nových kamarádů vinařů. Berou život trochu jinak než my na severu," směje se opavský rodák Režnar, který Orly vedl v 262 zápasech E­BEL.