Hokejový tým Znojma přesto zatím neví, kam nastoupí příští rok. Přihlášku do EBEL na příští rok zatím nepodal. A o svém budoucím směřování neví nic ani Lattner. „Letos mi končí smlouva a nechám věcem volný průběh. Když mě budou ve Znojmě dále chtít, tak budu jedině rád,“ prozrazuje v rozhovoru pro Znojemský deník.

Jak byste zhodnotil letošní sezonu?

Tým měl sílu, ale začátek nám ujel. Myslím si, že kdybychom start sezony zvládli lépe, tak bychom se pohybovali v horní polovině tabulky. Všichni jsme měli cíl dostat se do play-off, což jsme splnili. Ovšem když hrajeme play-off, tak se chceme dostat co nejdále. Vídeň jsme potrápili,v některých zápasech jsme byli určitě lepší.

Ve třetím utkání čtvrtfinále play-off jste vedli nad Vídní 2:0. Bohužel jste prohráli 2:5.

Za čtyřicet minut jsme chyby neudělali. Potom jsme klopýtli. Capitals jsou tak zkušený tým, že našich malých pochybení dokázali využít.

Trenér Miroslav Fryčer právě po tomto zápase říkal, že celkům jako Vídeň nesmíte dát čuchnout ke gólům.

Přesně. Najednou stačila jedna branka ve třetí třetině a zničehonic jsme prohrávali 2:3. Mají velmi zkušený tým, celý rok se drželi na špici. Už na startu ročníku byli mužstvem s ambicemi na play-off.

Patříte k nejproduktivnějším obráncům Orlů. V základní části jste vstřelil deset branek, v play-off pak jednu. Jak si to vysvětlujete, že jste z beků nejlepší?

Spíše jsem dostával na domácím ledě velký prostor. Během každého zápasu jsem v průměru odehrál pětadvacet minut. Každý hokejista potvrdí, že pokud je na kluzišti často, cítí se lépe. Já jsem onu možnost dostával od začátku sezony. Ať to bylo na začátku s Adamem Sedlákem, nebo s Jakubem Stehlíkem na konci. Vždy se cítíte automaticky lépe. Odmala jsem byl v obraně, potom v útoku. Pořád jsem se točil, jak bylo potřeba. Poslední dobou hraji v obraně a těžím z toho, že ofenzivu dokáži podpořit.

Dá se říci, že jste hokejový univerzál?

V kabině proběhla debata, že Znojmo je tým, který snad jako jeden z mála hokejové univerzály vychovává. Třeba Patrik Novák hrával jakv obraně, tak v útoku. Anebo když jsme nastoupili v Salzburku, tak Michal Kruckovič dohrával v útoku, přitom je obráncem. Je dobré, že tým má hráče, kteří v danou chvíli zaskočí za někoho jiného na daném postu.

Znojemským Orlům nešly letos přesilovky. Následně vám některé týmy i v přesilovce vstřelily gól. Čím to bylo?

Přesilovky byly největším kamenem úrazu. Chvíli se nám dařilo, dali jsme ve třech zápasech z přesilovek dva góly, ale jednalo se o výjimky. Občas chybělo i pověstné štěstíčko. Potřebujete, ať se puk správně odrazí, a někdy to nevyšlo. Soupeři dobře bránili a my se dostali do křeče, že se nám nedaří dát gól.

Další kuriozitou byly pochybné výroky rozhodčích EBEL. Kouč Fryčer s nimi měl pár ostřejších výměn názorů.

Pokud nyní vezmu vše zpětně, v tom zápalu je to někdy o nervy. Během zápasu ve Fehérváru sudí uznali Maďarům gól, jenž vůbec neměl platit. Musíme brát, že jsme cizinci a hrajeme jejich soutěž. Vždy budou připískávat domácím. Například jednou ve Vídni byl za stavu 0:0 faul na Davida Bartoše. Já přijel za sudím Smetanou a ptal se ho, proč nepískal. On mi odvětil, že o tom ví, ale už to nejde vrátit. Snažíme se hrát čistě, ale občas to neovlivníme.

Pokud Orli v EBEL zůstanou, bude pokračovat i Fryčer?

Kdyby zde zůstal, bylo by to pro Znojmo určitě plusem. Hodně během své kariéry prožil. Ať jako hráč, nebo kouč. Má velké zkušenosti. Je to i pro asistenty vysoká škola hokeje.

Vy osobně vnímáte, že celek trénuje ikona českého hokeje?

Moc si ho vážím. Přirozeně jej respektuji a nedovolím si nic říct. Sice občas v duchu pochybuji, avšak s panem Fryčerem se dá hovořit normálně o všem. S celým týmem vždy najde konkrétní cestu.

Před třemi týdny jste se zúčastnil debaty s fanoušky v hokejové hospůdce First Line. Podporovatelé vás brali jako nejlepšího kamaráda. Myslíte, že jejich základna se stmelila před osmi lety po vstupu do EBEL a berou tým v pohodě?

I když na nás občas křičí, že neproměníme přesilovku, tak jsou super. Jezdí s námi na výjezdy. Udělají si výlet a vyrazí třeba na víkend do Dornbirnu. Klobouk dolů před nimi. Ve fandění patří k nejlepším v celé EBEL.

Vaše hokejová kariéra je spjatá se Znojmem. Mimo krátkého startu za druholigovou Techniku Brno a kemp v lotyšské Rize s Adamem Holíkem hrajete pořád za Orly. Neláká vás jiná destinace?

Nebráním se ničemu. Letos mi končí smlouva a nechám věcem volný průběh. Když mě budou ve Znojmě dále chtít, tak budu jedině rád. Když přijde něco nového a lákavého pro mě i mou rodinu, tak bych nad přestupem uvažoval. Sezona nedávno skončila a nyní se chci věnovat hlavně dětem a manželce. Odpočinu si a hodím vše za hlavu, sezona byla velmi náročná. Dávám věcem volný průběh.